lupa x
user

Dačický Centropen má šest průmyslových robotů, využívá také AI

Dačický Centropen má šest průmyslových robotů, využívá také AI

30.12.2023 , Aktualizováno 29.12.2023

Redakce

Dačická společnost Centropen, výrobce kancelářských, školních a hobby potřeb, investovala letos 16 milionů Kč do robotizace. Nyní má šest průmyslových robotů značky ABB, jeden nahrazuje práci až tří zaměstnanců. V marketingu již firma využívá umělou inteligenci (AI). Kvůli ekonomickému ochlazení v Evropě čeká letos firma tržby meziročně nižší o deset procent. Uvedl to generální ředitel společnosti Martin Žahourek. Loni firma utržila 546,1 milionu Kč.

Dačický Centropen má šest průmyslových robotů, využívá také AI

Foto: Shutterstock 

„Roboti vždy nahrazují nekvalifikované zaměstnance, kteří odebírali zabalené krabičky z baliček, balili je do kartonů a skládali na paletu. Jeden robot zpravidla nahradí jednoho člověka na směně. Letos jsme ale pořídili celou novou baličku s robotem, kde robot nahradil dva lidi. Dalším příkladem je automatizace navazující na vstřikovací lis – robot odebere výlisek přímo z lisu a položí ho na pás. Pouzdro projde nejprve vysekávacím zařízením a potom lepícím strojem, kde se aplikují dvě samolepky. Následně další, jednodušší robot již polepená pouzdra skládá do krabice,“ popsal ředitel.

Za posledních pět let investovala firma do robotizace 26 milionů. Snižuje díky nim náklady na jeden vyrobený kus a také potřebuje méně dělníků, kteří stejně na pracovním trhu chybějí. Šest průmyslových robotů ABB nahradí práci až 18 lidí, uvedl ředitel.

Letos čeká firma tržby meziročně o desetinu nižší. Zisk bude mírně vyšší než loni, protože klesly ceny elektřiny. Firma také zprovoznila solární elektrárnu, jež pokrývá 30 procent roční spotřeby, která je v Centropenu 3700 megawatthodin. Tržby měla loni firma 546,1 milionu Kč a zisk po zdanění 37,8 milionu. Zatímco český a slovenský trh meziročně rostl, vývoz hlavně kvůli situaci na Ukrajině stagnoval. Vyplývá to z výroční zprávy.

„Nahradit ztráty z Ruska a Ukrajiny je z roku na rok nemožné,“ řekl již dříve ředitel. Export se loni na obratu podílel z 59 procent. Nejvíc firma vyváží do zemí jako Británie, Německo, Rusko, Ukrajina, Slovensko, Francie a Jižní Korea. Do Ruska dodává dál, ale prodeje jsou poloviční než před válkou. Firma má teď 347 zaměstnanců, meziročně o 30 méně. „Od ledna počítáme s opatrným nabíráním dělnických profesí,“ uvedl ředitel. Po výpadku ruského trhu zavedla firma na řadě pracovišť místo třísměnného dvousměnný provoz.

Společnost již také využívá AI, konkrétně Chat GPT. Hlavně její marketingové oddělení při tvorbě textů. „Ve výrobě AI zatím nevyužíváme, ani to neplánujeme. Věci jako prediktivní údržba, pokročilé plánování výroby jsou ale zajímavé technologie a věřím, že do budoucna s nimi začneme,“ uvedl ředitel.

V areálu velkém 2500 metrů čtverečních vyrobil loni Centropen 191 milionů psacích potřeb a dalších výrobků. Nejžádanějším zbožím je černá fixa permanent. Stroje společnosti s tradicí z roku 1940 mají denní kapacitu 1,3 milionu kusů.

Dačice (ČTK)

Hlavní stránka