lupa x
user

Češi vybírají peníze na 10.000 dronů pro Ukrajinu, dali už přes 11 milionů korun

Češi vybírají peníze na 10.000 dronů pro Ukrajinu, dali už přes 11 milionů korun

03.01.2024 , Aktualizováno 02.01.2024

Redakce

Přes 11 milionů korun již poslali Češi za několik dní do sbírky na drony pro Ukrajinu. Pro nasazení v boji proti ruským okupantům chtějí organizátoři ze spolku Skupina D nakoupit 10.000 strojů. Podle informací na webu sbírky by částka vybraná k dnešku zatím stačila na nákup více než 1100 dronů. Záštitu nad spolkem převzali náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka a náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Radek Hasala.

Češi vybírají peníze na 10.000 dronů pro Ukrajinu, dali už přes 11 milionů korun

Foto: Shutterstock

Spolek chce pořídit tzv. FPV drony, které umožňují operátorovi sledovat obraz přenášený dronem v reálném čase pomocí speciálních brýlí. Motto sbírky je „vidět znamená vyhrát“. Konstrukce dronů je podle dnešní tiskové zprávy spolku přizpůsobena konkrétnímu užití ukrajinskou obranou a bude se mu nadále přizpůsobovat.

Rusko, které zahájilo útok na Ukrajinu 24. února 2022, podle spolku brzy pochopilo význam dronů v boji a zavedlo jejich masovou výrobu. „Rusku se tak dnes v počtu dodávaných FPV dronů podařilo několikanásobně přečíslit ukrajinskou stranu a na bojišti je tento fakt čím dál tím více znát,“ sdělil spolek.

Přispět na nákup dronů mohou lidé přes web projektu. Sbírka začala podle spolku před několika dny. „Zvláště teď je nutné pomoci Ukrajině, která začíná bojovat s menším zájmem západních demokratických spojenců,“ uvedl jeden ze zakladatelů Skupiny D, ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Mezi zakladateli spolku Skupina D jsou herec Ondřej Vetchý, bezpečnostní analytik Milan Mikulecký, Mikuláš Kroupa a Martin Kroupa z Post Bellum, Otakar Foltýn z Vojenské kanceláře prezidenta republiky nebo investor a člen aktivních záloh armády Jan Veverka. Čestným předsedou spolku je náčelník generálního štábu armády Řehka.

Svým názvem Skupina D odkazuje ke Zvláštní skupině D, která vznikla za druhé světové války v roce 1941 ve Velké Británii pro výběr a výcvik československých parašutistů k výsadku na území okupovaná nacistickým Německem.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka