lupa x
user

Zámek ve Stvolínkách povstává jako bájný Fénix z popela. I díky podpoře z kraje

Zámek ve Stvolínkách povstává jako bájný Fénix z popela. I díky podpoře z kraje

04.01.2024 , Aktualizováno 03.01.2024

Redakce

Bohatým krajem bývalo kdysi Českolipsko. Mimo jiné to dokazuje řada zámků, zámečků a dalších panských sídel, která jsou rozeseta po tamních obcích. Ne všechna měla šťastný osud, nevyjímaje zámek ve Stvolínkách. Tomu však svitá jiskra naděje. Obec jej pozvolna, leč vytrvale opravuje, a to i za podpory Libereckého kraje.

Zámek ve Stvolínkách povstává jako bájný Fénix z popela. I díky podpoře z kraje

Foto: Liberecký kraj

Ten v loňském roce přispěl milionem korun na výměnu oken ve třetím nadzemním podlaží, doplnění dlažby v arkádách ve vjezdech západního a severního průčelí a opravy dlažby severního a části západního křídla zámku.

„Obnovu zámku ve Stvolínkách kraj podporuje dlouhodobě. Snaha obce, které zámek patří, je obdivuhodná. Vždyť se jedná o malou obec. Přesto se pustila do obnovy. Nepochybuji o tom, že se to podaří. Za ty roky postupné obnovy je vidět velký posun,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

První zmínky o zdejším sídle coby újezdu Stuolenez pochází z konce 12. století. Ve 14. století byla ve Stvolínkách vystavěna gotická vodní tvrz s vodním příkopem, poprvé doložená roku 1505. Na konci třicetileté války získal zámek pražský arcibiskup a kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu. Od té doby je život zámku úzce spojen s litoměřickým biskupstvím.

Správou panství byl pověřen litoměřický probošt, později první litoměřický biskup Maxmilián Rudolf Schleinitz. Renesanční zámeček pak nechal v letech 1655 až 1664 v barokním stylu přestavět a ten se stal biskupskou letní rezidencí. O bohatosti interiérové výzdoby vypovídají zejména zachované zbytky štukatury a fresek.

Po druhé světové válce sloužil zámek jako sklad a byty, plány přebudování na archiv a muzejní depozitář se neuskutečnily. Zámek je dnes prázdný – jen občas v něm obec pořádá akce – a po letech bez údržby jsou některé jeho části v havarijním stavu.

V předchozích letech nechala obec osadit chybějící okna v druhém patře, nádvoří získalo odvodnění a novou dlažbu, v prvním patře se opravily omítky a vyměnila okna. Mezi lety 2013 a 2023 podpořil Liberecký kraj obnovu zámku částkou převyšující pět a půl milionu.

http://www.kraj-lbc.cz/aktuality/zamek-ve-stvolinkach-povstava-jako-bajny-fenix-z-popela-i-diky-podpore-z-kraje-n1155259.htm

Hlavní stránka