lupa x
user

EK žádá 17 internetových firem o informace podle aktu o digitálních službách

EK žádá 17 internetových firem o informace podle aktu o digitálních službách

21.01.2024 , Aktualizováno 19.01.2024

Redakce

Evropská komise (EK) obeslala 17 technologických společností, které na základě aktu o digitálních službách (DSA) žádá o informace. Komise o tom dnes informovala na svém webu. Dotčené firmy akt definuje jako velké internetové platformy, na něž se podle něj vztahují zvláštní podmínky.

EK žádá 17 internetových firem o informace podle aktu o digitálních službách

Foto: Shutterstock 

Komise konkrétně kontaktovala firmy AliExpress, Amazon, Apple, Booking.com, Facebook a Instagram ze skupiny Meta Platforms, Google Search, Google Play, Google Maps a Google Shopping zastřešené podnikem Alphabet, LinkedIn a Bing spadající pod Microsoft, dále Pinterest, Snapchat, TikTok, YouTube a Zalando.

Požádala je, aby do 9. února poskytly další informace o opatřeních, která přijaly s cílem umožnit výzkumným pracovníkům přístup k údajům, jež by mohly být relevantní pro nadcházející volby v EU a v jednotlivých zemích. Komisi dále zajímají data spojená s bojem firem proti nelegálnímu obsahu a nelegálnímu zboží prodávanému on-line.

Akt DSA vstoupil v platnost v listopadu loňského roku. Vyžaduje mimo jiné, aby velmi velké internetové platformy a vyhledávače dělaly více pro boj s nezákonným obsahem a riziky pro veřejnou bezpečnost. Musí také více dbát na soukromí uživatelů, jinak jim hrozí vysoké pokuty.

Komise zahájila první formální řízení na základě aktu o digitálních službách loni v prosinci se společností X, dříve známou jako Twitter. Podezírá ji z porušení povinností v boji proti nelegálnímu obsahu a dezinformacím.

Brusel (ČTK)

Hlavní stránka