lupa x
user

Podvodníci lákají na vyplacení příspěvku na bydlení, chtějí hesla k účtům

Podvodníci lákají na vyplacení příspěvku na bydlení, chtějí hesla k účtům

22.01.2024 , Aktualizováno 19.01.2024

Redakce

Podvodníci vydávající se za ministerstvo práce a sociálních věcí informují v SMS a automaticky vytvářených telefonátech o údajně schváleném příspěvku na bydlení. Chtějí tak z lidí vylákat přístupové údaje k bankovním účtům. V tiskové zprávě o tom informoval Úřad práce ČR. Jeho představitelé upozornili, že osobní údaje pro vyplacení příspěvku na bydlení úřad nikdy prostřednictvím automatických telefonátů ani SMS nepožaduje.

Podvodníci lákají na vyplacení příspěvku na bydlení, chtějí hesla k účtům

Foto: Shutterstock

Podvodné telefonáty a SMS se nyní podle úřadu hromadně šíří Českem. „Jde o automaticky generované hovory týkající se údajného schválení příspěvku na bydlení ve výši 18.000 Kč. Hlas vydávající se za ministerstvo práce a sociálních věcí požaduje sdělení osobních údajů,“ sdělil Lukáš Kotlár z tiskového oddělení Úřadu práce ČR. „Podvodníci také rozesílají SMS zprávy, které vyzývají k vyplnění přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví na podvodných webových stránkách,“ doplnil.

Telefonický robot podle úřadu obvolává náhodně vybraná čísla v celém Česku a hovory se mohou týkat i jiných sociálních dávek než příspěvku na bydlení. Na podvodné telefonáty upozornili i lidé, kteří o žádný příspěvek nežádali. Úřad práce ČR doporučil lidem, aby nikomu nesdělovali citlivé údaje, nereagovali na hovory a zprávy od neznámých čísel a pro kontakt s úřady využívali jen kontakty na oficiálních stránkách institucí.

Prostřednictvím automaticky generovaných hovorů a SMS se v poslední době snažili podvodníci vylákat údaje k bankovnictví od lidí v Česku také třeba historkou o údajném updatu bankovních mobilních aplikací. Informovala o tom loni v prosinci ČSOB, ale podobné případy zaznamenaly i další banky. Loni v říjnu také ministerstvo práce varovalo před podvodnými SMS a e-maily, které lákaly rovněž na pomoc se získáním příspěvku na bydlení či jiných dávek. Obsahovaly stejně jako v aktuálním případě odkazy vedoucí na falešné weby institucí, tehdy napodobovaly stránky ministerstva, České správy sociálního zabezpečení nebo Identity občana.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka