lupa x
user

Lidská práce je podle studie v řadě případů stále levnější než AI

Lidská práce je podle studie v řadě případů stále levnější než AI

AI

25.01.2024 , Aktualizováno 24.01.2024

Redakce

Umělá inteligence (AI) nyní nedokáže z hlediska nákladů efektivně nahradit většinu pracovních míst. Ukázala to studie Massachusettského technologického institutu (MIT), na kterou upozornila agentura Bloomberg. Zatím tak podle ní není třeba se obávat likvidace pracovních míst umělou inteligencí.

Lidská práce je podle studie v řadě případů stále levnější než AI

Foto: Shutterstock 

Studie je jednou z prvních hloubkových sond do toho, jak životaschopné je nahrazování lidské pracovní síly umělou inteligencí. Výzkumníci zkoumali ve Spojených státech, jak výhodné z hlediska nákladů je nahrazení různých pracovních úkolů automatizací. Zaměřili se na pracovní místa, kde se využívá počítačové vidění, tedy schopnost počítače vizuálně vnímat svět kolem sebe a získávat informace z vizuálních dat, například na učitele a odhadce nemovitostí.

Ukázalo se, že podle výše mzdy v dolarech by mohlo být efektivně nahrazeno jen 23 procent pracovníků. V ostatních případech vykonávali lidé tuto práci levněji, protože instalace a provoz vizuálního rozpoznávání s pomocí umělé inteligence jsou nákladné.

Počítačové vidění je obor AI, který umožňuje strojům získávat smysluplné informace z digitálních obrázků a dalších vizuálních vstupů. Jeho nejrozšířenější aplikace je v systémech detekce objektů pro autonomní řízení nebo pomoc při kategorizaci fotografií v chytrých telefonech. Poměr nákladů a přínosů počítačového vidění je nejpříznivější v segmentech jako maloobchod, doprava a skladování. Je příznivý také ve zdravotní péči.

Přijímání AI v řadě odvětví loni zrychlilo poté, co aplikace ChatGPT firmy OpenAI a další generativní nástroje ukázaly potenciál této technologie. Technologické společnosti, od amerických firem Microsoft a Alphabet po čínské Baidu a Alibaba, zaváděly nové služby AI a navýšily své vývojové plány, a to takovým tempem, že někteří představitelé odvětví varovali, že je nebezpečně rychlé. Obavy z dopadu AI na pracovní místa jsou již dlouho velkým tématem. Mezinárodní měnový fond minulý týden uvedl, že AI celosvětově ovlivní téměř 40 procent pracovních míst.

Studie pomocí on-line průzkumů shromáždila údaje o přibližně 1000 vizuálně asistovaných úkolů v 800 profesích. Podle výzkumníků lze dnes nákladově efektivně automatizovat jen tři procenta takových úkolů. Pokud by se ale snížily náklady na data a zvýšila přesnost, mohlo by se číslo do roku 2030 zvýšit až na 40 procent.

Jedna z případových studií uskutečněných MIT se zabývala hypotetickou pekárnou. Pekaři denně provádějí vizuální kontrolu kvality surovin, ale tato činnost tvoří jen šest procent jejich povinností. Úspora času a mezd plynoucí ze zavedení kamer a systému AI stále zdaleka nedosahuje nákladů na takovou technologickou modernizaci, ukázala studie.

„Naše studie zkoumá využití počítačového vidění napříč ekonomikou a zkoumá jeho použitelnost pro jednotlivé profese v téměř všech odvětvích a sektorech,“ uvedl ředitel výzkumného projektu Neil Thompson. „Ukazujeme, že více automatizace bude v maloobchodě a zdravotnictví a méně v oblastech jako je stavebnictví, těžba nebo nemovitosti,“ dodal.

New York (ČTK)

Hlavní stránka