lupa x
user

V USA stávkují novináři kvůli propouštění v New York Daily News a ve Forbesu

V USA stávkují novináři kvůli propouštění v New York Daily News a ve Forbesu

30.01.2024 , Aktualizováno 29.01.2024

Redakce

Ve Spojených státech stávkují novináři kvůli chystanému propouštění a snižování nákladů v redakcích deníku New York Daily News a magazínu Forbes. Vytvářejí tlak pro jednání o smlouvě s vedením, uvedla agentura AP. Podle odborového svazu novinářů NewsGuild jsou obě stávky historické, protože je to první stávka v časopise zaměřeném na byznys za více než 100 let a první v novinách s bohatou historií za více než tři desetiletí.

V USA stávkují novináři kvůli propouštění v New York Daily News a ve Forbesu

Foto: Shutterstock 

Desítky zaměstnanců Daily News a jejich příznivců se shromáždily před malým prostorem pro pracovní schůzky v centru Manhattanu. Noviny v budově sídlí od roku 2020, kdy se redakce na dolním Manhattanu zavřela kvůli pandemii covidu-19. Noviny vznikly v roce 1919 a kdysi byly největším deníkem v USA podle počtu výtisků. Stávkující pochodovali kolem budovy s transparenty „New York potřebuje své rodné noviny.“

Protesty odborů přicházejí v době, která je pro média bouřlivá. Stále více jich přechází do rukou miliardářů.

Tento týden oznámil velkou vlnu propouštění časopis Time a rovněž vydavatelství Condé Nast, kde vycházejí časopisy Vogue, Vanity Fair, GQ a další významné tituly. Zaměstnanci Condé Nast zahájili jednodenní stávku.

Deník Los Angeles Times tento týden uvedl, že kvůli finančním problémům propustí více než 100 zaměstnanců, což je přes 20 procent redakce. Zaměstnanci vyšli na protest do ulic minulý týden.

Nabídku odstupného přijalo v posledních dnech loňského roku více než 200 zaměstnanců deníku The Washington Post, který patří miliardáři a zakladateli společnosti Amazon Jeffu Bezosovi. Propuštěni by mohli být všichni zaměstnanci časopisu Sports Illustrated, jehož vydavatel čelí finančním problémům.

New York (ČTK)

Hlavní stránka