lupa x
user

Aplikaci eDoklady si za první měsíc stáhlo 292.000 lidí, informovala agentura

Aplikaci eDoklady si za první měsíc stáhlo 292.000 lidí, informovala agentura

23.02.2024 , Aktualizováno 22.02.2024

Redakce

Aplikaci eDoklady, kterou Digitální a informační agentura (DIA) spustila letos 20. ledna, si za první měsíc do telefonu stáhlo 292.000 lidí. eDoklady lidem slouží k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům, ale i mezi sebou. Počet ověřovatelů se od startu aplikace téměř zdesetinásobil na 350. DIA o tom informovala v dnešní tiskové zprávě.

Aplikaci eDoklady si za první měsíc stáhlo 292.000 lidí, informovala agentura

Foto: Shutterstock

Zavedení eDokladů umožnila novela zákona o právu na digitální služby. Spuštění aplikace však provázely problémy s přihlašováním kvůli přetížené Identitě občana.

„Měsíc po spuštění atakujeme tři sta tisíc stažení, a to nás posouvá mezi digitálně vyspělé státy Evropy, které také směřují k modernějšímu, bezpečnějšímu a jednoduššímu způsobu prokazování totožnosti. V Česku je nyní před námi další vlna stahování, čeká nás totiž postupné přijímání dalšími úřady, ke kterým se jako první nyní přidají policisté na začátku dubna,” uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Nástup eDokladů je rozplánovaný do tří fází, od začátku je možné je využívat na ústředních správních úřadech, tedy na ministerstvech či úřadech, jako jsou Český statistický úřad, Národní bezpečnostní úřad a dalších. Ihned na začátku se jako ověřovatelé také přidaly další subjekty na dobrovolné bázi, například Kraj Vysočina, Magistrát Karviná, Brno-střed, obce Vír, Tetín a Líbeznice. Nově se jako ověřovatelé registrovaly například Ústecký, Liberecký, Zlínský a Pardubický kraj, město Ostrava, Most, Český Krumlov a Uherské Hradiště, městské části Praha 2 a 3 nebo Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky.

„Dalším krokem, který usnadní práci s eDoklady ověřovatelům, bude nová funkce, která jim umožní propojení přímo s jejich interními systémy, do kterých se pak budou data automaticky načítat. Tento systém by měl hotový na konci dubna,” dodal ředitel DIA Martin Mesršmíd.

Již v dubnu by se měla mezi ověřovatele přidat policie v terénu. Od července se mezi povinné ověřovatele přidá zbytek policie, soudy, finanční úřady, úřady práce, živnostenské úřady, katastrální úřady, matriční úřady, zbývající kraje a obce s rozšířenou působností. Od 1. ledna 2025 se pak přidají ostatní orgány veřejné moci a soukromé osoby, kterým předpisy stanovují ověřovat totožnost nebo jiný osobní údaj – například okrskové volební komise, školy, vysoké školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáři, Česká pošta či zastupitelské úřady.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka