lupa x
user

Ruský proválečný bloger spáchal sebevraždu, píše tisk

Ruský proválečný bloger spáchal sebevraždu, píše tisk

24.02.2024 , Aktualizováno 22.02.2024

Redakce

Ruský proválečný bloger a poddůstojník ruské armády Andrej Morozov, známý pod přezdívkou Murz, zahynul. Podle jeho známých šlo o sebevraždu, napsal dnes na svém webu list Kommersant. Bloger podle portálu Meduza spáchal sebevraždu poté, co na něj ruští propagandisté uspořádali štvanici, protože tvrdil, že dobytí východukrajinské Avdijivky stálo Rusko 16.000 vojáků. Ruské ministerstvo obrany se nevyjádřilo, dodal server.

Ruský proválečný bloger spáchal sebevraždu, píše tisk

Foto: Shutterstock

Murz se zastřelil, uvedl advokát Maxim Paškov, který se s blogerem stýkal. „V noci jsme se bavili, nebyly tam žádné náznaky,“ dodal. O Murzově smrti informovala také manželka uvězněného ruského nacionalisty Igora Girkina, zvaného Strelkov, který svého času velel oddílům proruských separatistů na východě Ukrajiny. „Co největší množství lidí musí vědět, co ho (blogera) zabilo,“ napsala Miroslava Reginská podle Meduzy s odkazem na poslední Murzovy příspěvky.

Morozov před smrtí napsal, že se zastřelí, a žádal, aby lidé kvůli tomu nedrželi smutek a aby jej pohřbili v neuznávané Luhanské lidové republice, kterou Rusko anektovalo spolu s dalšími částečně okupovanými ukrajinskými regiony. Morozov se zmiňoval také o tom, že ho jeho velitelé v úterý nutili odstranit blíže neupřesněný příspěvek.

Podle některých komentářů šlo nejspíše o příspěvek, ve kterém Murz komentoval dobytí Avdijivky a s odvoláním na nejmenovaný zdroj psal, že nevratné ztráty útočících ruských vojsk – tedy zabití a těžce zranění vojáci, kteří se už nebudou moci vrátit do armády – činily 16.000 lidí. Rusko podle něj zároveň ztratilo tři stovky kusů obrněné techniky, zatímco bránící se Ukrajinci přišli o pět až sedm tisíc vojáků a stáhli se na předem připravené pozice.

Ruští propagandisté Murza kritizovali a tvrdili, že jeho vyjádření jsou lživá a pomlouvačná vůči ruskému ministerstvu obrany, upozornila ruská redakce BBC. Morozov tvrdil, že rozkaz, aby smazal tento příspěvek, byl vydán na nátlak „politických prostitutek v čele s (moderátorem a šiřitelem ruské propagandy) Vladimirem Solovjovem“. Solovjov se k tomu nevyjádřil.

Bloger zveřejnil také stížnost adresovanou hlavnímu vojenskému prokurátorovi od nejmenované dělostřelecké jednotky, jejíž příslušníci si stěžují na ztráty, na chybějící rotaci sil na frontě a na chybějící zdravotnickou pomoc, dodala Meduza.

Moskva (ČTK)

Hlavní stránka