lupa x
user

Výrobci počítačů Lenovo klesl čtvrtletní zisk o 23 procent na 337 milionů USD

Výrobci počítačů Lenovo klesl čtvrtletní zisk o 23 procent na 337 milionů USD

26.02.2024 , Aktualizováno 23.02.2024

Redakce

Největšímu výrobci osobních počítačů na světě, čínské firmě Lenovo Group, ve čtvrtém čtvrtlet klesl čistý zisk o 23 procent na 337 milionů USD (7,8 miliardy Kč). Výsledky však překonaly očekávání analytiků a firma po pěti čtvrtletích poklesu zvýšila tržby. Podnik výsledky hospodaření oznámil ve sdělení.

Výrobci počítačů Lenovo klesl čtvrtletní zisk o 23 procent na 337 milionů USD

Foto: Shutterstock

Tržby za říjen až prosinec stouply o tři procenta na 15,72 miliardy USD. Firmě se tak podařilo zastavit pokles, který začal v roce 2022, kdy skončil prudký růst poptávky po osobních počítačích a další elektronice vyvolaný pandemií nemoci covid-19. Analytici v anketě společnosti LSEG očekávali zisk 309 milionů USD při tržbách 15,25 miliardy USD.

Výzkumná společnost Gartner v lednu uvedla, že odbyt osobních počítačů Lenovo se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,2 procenta. Celkový odbyt počítačů stoupl o 0,3 procenta díky oživení trhu po téměř dva roky trvajícím poklesu. Firma v tomto období měla na celkovém odbytu podíl 25,6 procenta.

Firma Lenovo se snaží zlepšit ziskovost rozšiřováním svých aktivit mimo osobní počítače. Nejvýznamnější je prodej služeb informačních technologií podnikům. Tržby divize služeb stouply o deset procent na dvě miliardy USD.

Investoři v posledních 12 měsících nakupovali akcie firmy částečně kvůli očekávané poptávce po AI PC, tedy po osobních počítačích optimalizovaných pro využití softwaru pro umělou inteligenci (AI). Akcie firmy za tu dobu stouply o více než 25 procent. Firma dnes uvedla, že počítače AI PC, včetně těch, které jsou schopny spouštět aplikace umělé inteligence bez připojení k internetu, budou v dohledné době středem zájmu její strategie. Loni představila na mezinárodním veletrhu spotřební elektroniky CES více než deset osobních počítačů s AI.

Podle odhadu výzkumné společnosti IDC bude odbyt počítačů s AI letos činit 50 milionů kusů. Do roku 2027 se má více než ztrojnásobit na 167 milionů kusů, což představuje téměř 60 procent celkového odbytu.

Lenovo vlastní také značku chytrých telefonů Motorola a pracuje i na chytrých telefonech s podporou AI. Tento měsíc firma informovala, že podepsala partnerství s čínským vyhledávačem Baidu, který vybaví její telefony svým jazykovým modelem Ernie. Podle IDC dosáhne odbyt chytrých telefonů s podporu AI letos pravděpodobně 170 milionů kusů, což je asi 15 procent trhu, uvedla agentura Reuters.

Hongkong (ČTK)

Hlavní stránka