lupa x
user

EU přezkoumá dohodu Microsoftu o spolupráci s francouzskou firmou Mistral AI

EU přezkoumá dohodu Microsoftu o spolupráci s francouzskou firmou Mistral AI

29.02.2024 , Aktualizováno 28.02.2024

Redakce

Regulátoři Evropské unie přezkoumají dohodu americké softwarové společnosti Microsoft o spolupráci s francouzskou firmou Mistral AI v oblasti umělé inteligenci (AI). Podle agentury Reuters to dnes uvedl mluvčí Evropské komise (EK), která v EU mimo jiné plní také úlohu antimonopolního úřadu.

EU přezkoumá dohodu Microsoftu o spolupráci s francouzskou firmou Mistral AI

Foto: Shutterstock

Společnost Microsoft v pondělí oznámila, že v rámci nového partnerství zpřístupní modely AI společnosti Mistral AI na své cloudové platformě Azure. Společnost Mistral AI agentuře Reuters sdělila, že Microsoft v ní rámci dohody o partnerství získá menšinový podíl.

„Do společnosti Mistral AI jsme investovali 15 milionů eur (zhruba 380 milionů Kč), které se při dalším kole zvyšování kapitálu tohoto podniku změní v majetkový podíl,“ řekl mluvčí Microsoftu.

Podle agentury AP by nové partnerství mohlo snížit závislost Microsoftu v oblasti umělé inteligence na společnosti OpenAI, která vyvinula populární chatovací systém ChatGPT.

Evropská komise už v lednu oznámila, že se začala zabývat vztahy mezi Microsoftem a OpenAI. Zjišťuje, zda by neměla přezkoumat investici Microsoftu v OpenAI z hlediska pravidel Evropské unie pro regulaci fúzí.

Microsoft do firmy OpenAI investoval zhruba 13 miliard dolarů (přes 300 miliard Kč). Při nedávných změnách ve vedení OpenAI také získal ve správní radě tohoto podniku místo pozorovatele bez hlasovacích práv.

Společnost Mistral před necelým rokem založili Timothée Lacroix a Guillaume Lample, kteří dříve pracovali v oblasti AI pro internetovou firmu Meta Platforms, a Arthur Mensch, který dříve působil ve firmě Google DeepMind zabývající se výzkumem AI.

Brusel (ČTK)

Hlavní stránka