lupa x
user

Karlovarský kraj začne spolupracovat s Mastercard, získá data i zkušenosti

Karlovarský kraj začne spolupracovat s Mastercard, získá data i zkušenosti

07.03.2024 , Aktualizováno 06.03.2024

Redakce

Karlovarský kraj získá data, zkušenosti a podporu od společnost Mastercard. Umožní to dnes podepsané memorandum o spolupráci. Pilotní projekt by mohl kraji například poskytnout detailní informace zejména v cestovním ruchu, odkud návštěvníci jsou, za co utrácejí, jak dlouho a kde pobývají. Technologická firma by ale kraji mohla pomoci i v rozvoji digitalizace nebo kyberbezpečnosti, řekla dnes při podpisu memoranda ředitelka Mastercard pro Českou republiku a Slovensko Jana Lvová.

Karlovarský kraj začne spolupracovat s Mastercard, získá data i zkušenosti

Foto: Shutterstock

„Mastercard má spoustu dat, které Karlovarský kraj může využívat proto, aby lépe plánoval i směřoval podporu cestovního ruchu. Další oblastí je podpora digitalizace, a to jak v oblasti veřejného, tak i soukromého sektoru. Například u veřejného sektoru aby měli občané i podniky možnost přijímat platby na více místech. A co se týká podniků, zejména malých a středních, tak bychom je rádi podpořili jak v možnosti přijímat karty, tak i v oblasti digitalizace jejich podnikání,“ popsala Lvová škálu oblastí, kde by Mastercard mohl kraji pomoci.

Spolupráce s globální firmou Mastercard není v kraji nová. V roce 2015 byla uzavřena podobná spolupráce na úrovni města Karlovy Vary. I tehdy se spolupráce týkala podpory a monitorování cestovního ruchu. Karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN) dnes uvedl, že kraj dostane data o chování turistů za roky 2019 až 2023, které bude moci analyzovat, případně se může dohodnout na získání dat z dalších let.

S tím, jak se velká část platebních operací odehrává digitálně, rostou i možnosti získávání dat o chování držitelů karet. Ty jsou sice anonymizované, ale v souhrnu dokážou poskytnout jinak nedostupné údaje. S digitalizací ale zároveň roste i nebezpeční kyberútoků. I s nimi má Mastercard podle Lvové zkušenosti, a tak je může předávat dál.

Do spolupráce Karlovarského kraje a firmy Mastercard se zapojí i Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHKKK). Podle předsedy dozorčí rady a garanta odborné sekce Informační technologie KHKKK Petra Vašty data od poskytovatele platebních služeb mohou významně pomoci v celém spektru podnikání v kraji. Jak poznamenal, navíc jde o takzvaně tvrdá data, a nikoliv o průzkumy, které ne vždy musí přesně zrcadlit realitu.

Karlovy Vary (ČTK)

Hlavní stránka