lupa x
user

Británie a USA uvalily sankce na čínské subjekty kvůli kybernetickým útokům

Británie a USA uvalily sankce na čínské subjekty kvůli kybernetickým útokům

26.03.2024 , Aktualizováno 27.03.2024

Redakce

Británie a Spojené státy dnes uvalily sankce na čínskou firmu a dva Číňany v souvislosti s řadou Pekingem podporovaných kybernetických útoků, které po mnoho let cílily na politické činitele, zákonodárce i britský volební úřad. Peking obvinění odmítl jako vykonstruované, uvedly agentury AP a Reuters.

Británie a USA uvalily sankce na čínské subjekty kvůli kybernetickým útokům

Foto: Shutterstock 

Británie dnes hackery blízké čínské vládě obvinila z útoku na britský volební úřad a pokusu o proniknutí do e-mailových účtů britských zákonodárců, kteří byli kritičtí vůči Číně. Britský vicepremiér Oliver Dowden současně oznámil sankce proti těmto hackerům a záměr předvolat si čínského velvyslance.

„Spojené království s podporou spojenců z celého světa dnes zjistilo, že za dva škodlivé kybernetické útoky zaměřené na demokratické instituce a poslance jsou zodpovědné organizace a jednotlivci napojení na čínský stát,“ uvedlo britské ministerstvo zahraničí k útokům z let 2021 a 2022.

Za nezdařeným útokem na e-mailové účty poslanců, kteří „významně upozorňovali na zhoubnou činnost Číny“, stojí podle Londýna „téměř jistě skupina APT31 napojená na čínský stát“. Při jiném útoku byl britský volební úřad „pravděpodobně kompromitován subjektem napojeným na čínský stát“, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Británie o tomto hackerském útoku informovala již loni, ale tehdy neuvedla, komu za něj přičítá odpovědnost, poznamenala agentura Reuters.

„Je naprosto nepřijatelné, aby se na naše demokratické instituce a politické procesy zaměřovaly organizace a jednotlivci napojení na čínský stát. Přestože tyto pokusy o narušení demokracie ve Spojeném království nebyly úspěšné, budeme i nadále ostražití a odolní vůči hrozbám, kterým čelíme,“ uvedl britský ministr zahraničí David Cameron s tím, že o záležitosti hovořil se svým čínským protějškem Wang Iem.

Mluvčí čínského velvyslanectví v Británii v prohlášení na internetových stránkách ambasády obvinění odmítl jako „zcela vymyšlené a zlovolné pomluvy“, proti nimž se „důrazně ohradil“. „Čína vždy rozhodně bojovala proti všem formám kybernetických útoků v souladu se zákonem.Čína kybernetické útoky nepodněcuje, nepodporuje ani neschvaluje,“ dodal mluvčí citovaný agenturou Reuters.

Americké ministerstvo financí dnes podle AP paralelně s tím uvedlo, že uvalilo sankce na společnost Wuhan Xiaoruizhi Science and Technology Company Ltd., kterou označilo za krycí firmu čínského ministerstva státní bezpečnosti. Podle něj firma prováděla „četné škodlivé kybernetické operace“ proti různým sektorům v USA včetně obrany, letectví a energetiky.

Ve spojitosti s kybernetickými útoky zmíněné firmy se na sankčním seznamu ocitli dva čínští státní příslušníci Čao Kuang-cung a Ni Kao-pin. Oba se podle nejmenovaných amerických představitelů podíleli na činnosti skupiny APT31, které vyšetřovatelé přičítají rovněž útoky na finský parlament či účastníky kampaně před prezidentskými volbami v USA, dodala AP.

Londýn/Washington (ČTK)

Hlavní stránka