NS odmítl dovolání šéfredaktora časopisu Legalizace, dostal peněžitý trest
03.04.2024
Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad šéfredaktorem časopisu Legalizace Robertem Veverkou. Krajský soud v Ostravě mu za šíření toxikomanie uložil peněžitý trest 100 000 korun. NS rozhodoval bez veřejného jednání, dovolání odmítl. Plné odůvodnění zatím není veřejně dostupné.
Foto: Shutterstock
Veverka, který je v Praze 2 zastupitelem za Piráty, už dříve uvedl, že své stíhání kvůli magazínu o konopí považuje za projev cenzury. Současná legislativa je podle něj zastaralá a šikanózní. Magazín Legalizace podle něj mimo jiné nastavoval zrcadlo prohibiční politice a podněcoval veřejnost i k jinému vnímání konopí.
Jako soud prvního stupně se kauzou zabýval Okresní soud v Bruntále, který Veverkovi uložil podmíněný trest. Odvolací krajský soud ale podmínku změnil na peněžitý trest. Časopisu jako právnické osobě krajský soud naopak zvýšil peněžitý trest z 50 000 korun na 150 000 korun. Dovolání časopisu NS podle dostupných informací neobdržel, zabýval se jen podnětem šéfredaktora, který se nyní teoreticky může obrátit ještě na Ústavní soud.
Policie zkoumala 60 vydání časopisu z let 2010 až 2020 a podle obžaloby tam našla více než 200 protiprávních skutků. Šlo například o recepty na jídla s obsahem konopí a další texty, které podle obžaloby vyzdvihovaly účinky látek a navozovaly dojem legality pěstování konopí a výroby drog z něj.
Podle rozhodnutí krajského soudu je zjevné, že Veverka věděl, že s časopisem může ovlivnit další lidi, kteří pak budou nelegálně pěstovat konopí za účelem výroby a užívání marihuany. „Samozřejmě lze psát o drogách, o léčebných účincích marihuany, vést diskusi, zveřejňovat studie a vědecké poznatky, poukazovat na nedostatky v legislativě a podobně. Není tedy pravdou, že jakákoli zmínka o konopí je automaticky šířením toxikomanie,“ řekla loni v březnu ostravská soudkyně Jaroslava Miketová.
V kauze však podle Miketové šlo nejen o informace týkající se konopí, ale i o návod, jak se nelegálně dostat k droze, jak rostlinu vypěstovat, zpracovat a užít mimo legislativou povolený způsob pěstování a užití technického konopí, případně marihuany pro léčebné účinky. Tím byla překročena hranice mezi legitimním informováním a trestným šířením toxikomanie, míní krajský soud.
Brno (ČTK)