lupa x
user

Letošní KONOPEX se uskuteční v novém a třikrát větším výstavním prostoru, nabídne desítky přednášejících a více než stovku vystavovatelů

Letošní KONOPEX se uskuteční v novém a třikrát větším výstavním prostoru, nabídne desítky přednášejících a více než stovku vystavovatelů

18.04.2024

Redakce

Lékaři, vědci, terapeuti a další specialisté budou hosty sedmého ročníku veletrhu KONOPEX, který se uskuteční v Trojhalí Karolina poslední dubnový víkend. Čtyřicítka hostů z celé České republiky, ale i zahraniční bude mluvit v přednáškovém programu o té nejuniverzálnější rostlině naší planety, od využití v medicíně až po její legalizaci. Do Ostravy dorazí více než stovka nejen českých vystavovatelů, aby ve větších expozicích představila návštěvníkům své výrobky, nápady nebo služby. Celovíkendový program na nové trojnásobně větší výstavní ploše začíná v pátek 26. dubna po 13. hodině. Organizátoři očekávají účast kolem pěti tisíc návštěvníků.

Letošní KONOPEX se uskuteční v novém a třikrát větším výstavním prostoru, nabídne desítky přednášejících a více než stovku vystavovatelů

„Připravili jsme pestrý program na celý víkend, atraktivní zábavu pro všechny, třeba partu kamarádů nebo rodiny s dětmi, k tomu dobré jídlo a pití včetně konopného piva KONOPEX, dostatek místa na odpočinek a také dětský koutek s hlídáním pro zabavení těch nejmenších. Návštěvníkům slibujeme celkově atraktivnější koncept než dříve, stačí dorazit a přesvědčit se o tom. A protože stále přibývá seniorů a pacientů, kteří konopí využívají, vstup na veletrh mají zdarma a širokou škálu prezentovaných výrobků si mohou všichni na místě i vyzkoušet,“ uvádí ředitel veletrhu Jan Dokoupil.

Konopí tlumí bolest – pomáhá například při žaludečních problémech, zeslabuje křeče a napětí ve svalech např. při Parkinsonově chorobě nebo roztroušené mozkomíšní skleróze. Konopné masti se úspěšně užívají při lupénce, bolestech kloubů i svalů, při revmatických bolestech, ale také proti ekzémům a oparům. Velmi oblíbené jsou v poslední době CBD kapky na spaní a uklidnění.

Náš veletrh přinese informace také těm, které zajímá, jak získat konopí na předpis hrazený pojišťovnou. A samozřejmě, jak ho užívat, aby opravdu fungovalo. Ta cesta je jednoduchá, vybrat si ty správné přednášky, nebo přímo na místě konzultovat své obtíže s lékaři, terapeuty, ale i dalšími specialisty,“ doplňuje zakladatel veletrhu a ředitel přednáškového programu Martin Kotala.

V bohatém přednáškovém programu vystoupí více než 40 domácích, ale i zahraničních řečníků, jejichž prezentace budou tlumočeny. Jedním z nich je i ředitel Výzkumného ústavu Cannasan František Bednařík, který vede tým pro výzkum léčivých účinků konopí setého. „Fungujeme od roku 2016, za tu dobu jsme zaznamenali účinky při léčbě celkem 85 různých diagnóz, zejména u autoimunitních a chronických chorob,“ uvádí Bednařík.

Ze zahraničních hostů je to například profesorka Nirit Bernstein, která je vedoucí laboratoře fyziologie a agronomie konopí ve Volcani Center, Ministerstva zemědělství v Izraeli. Mluvit se bude o léčbě konopím, jeho pěstování, zpracování, využití v lékařství, legislativě a příbuzných tématech.

Velmi oblíbené byly v posledních letech různé typy workshopů. Přímo na stáncích vystavovatelů si bude možné vyzkoušet výrobu konopné masti, míchat konopný beton nebo foukat umělecké funkční sklo.

Součástí veletrhu bude také kulturní, zábavní a hudební program. Hvězdy skateboardingu Kristian Nguyen a Honza Malý se představí v sobotní soutěži a k vidění bude také velice netradiční kuchařská hudební show Jaroslava Bonna. V nabídce je možnost vznést se v horkovzdušném balónu, tematické soutěže, atraktivní výzvy pro odvážné, nabitá tombola a večerní afterparty.

Údajně nejstarší doklad o zpracování konopí pochází z Čech. Používá se v medicíně, potravinářství i dermatologii. Je vhodné nejen pro lidi, ale také zvířata. Své místo má v textilním a papírenském průmyslu, slouží k výrobě betonu, izolace, těsnění, provazů, ale také barev a laků. Využívá se také v automotive průmyslu. Více o festivalu zde.

Hlavní stránka