lupa x
user

Alphabet výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu

Alphabet výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu

26.04.2024

Redakce

Americká technologická společnost Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 57 procent na 23,66 miliardy dolarů (zhruba 554 miliard Kč). Firma ve výsledkové zprávě rovněž oznámila, že akcionářům poprvé ve své historii vyplatí dividendu. Akcie podniku na zprávu reagovaly výrazným růstem.

Alphabet výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu

Foto: Shutterstock 

Celkové tržby společnosti Alphabet se meziročně zvýšily o 15 procent na 80,54 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle firmy LSEG odhadovali v průměru na 78,59 miliardy. Příjmy z reklamy vzrostly o 13 procent na 61,66 miliardy dolarů.

Společnost Alphabet dnes oznámila, že akcionářům vyplatí dividendu 20 centů na akcii. Uvedla rovněž, že její vedení schválilo zpětný odkup akcií v hodnotě až 70 miliard dolarů (přes 1,6 bilionu Kč).

Analytik XTB Tomáš Cverna uvedl, že tržby podniku překonaly očekávání díky růstu v klíčových segmentech, jako jsou reklamy a cloud. „Investoři mohou být spokojeni nejen s výsledky, ale i s oznámením programu zpětného odkupu akcií ve výši 70 miliard amerických dolarů a především historicky první dividendy,“ dodal.

Google je největším internetovým vyhledávačem na světě a jedničkou na světovém trhu s internetovou reklamou.

San Francisco (USA)

Hlavní stránka