lupa x
user

ČTÚ od června zavede opatření proti podvrženým telefonním hovorům

ČTÚ od června zavede opatření proti podvrženým telefonním hovorům

27.04.2024 , Aktualizováno 26.04.2024

Redakce

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) od června zavede opatření proti podvrženým telefonním hovorům označovaným jako spoofing. Při těchto voláních se útočníci na mobilech zobrazují pod telefonními čísly, která patří někomu jinému, a například se snaží získat údaje k bankovním účtům.

ČTÚ od června zavede opatření proti podvrženým telefonním hovorům

Foto: Shutterstock 

Při spoofingu se podvodníci snaží napodobit například telefonní číslo banky uživatele a v hovoru od něj pak pod různými záminkami lákají informace k peněžnímu účtu. Cílem je z účtu vybrat peníze.

Novela všeobecného oprávnění vydaná úřadem zavádí pro hovory ze zahraničí kontrolu označení volajícího. Pokud se v signalizační zprávě objeví označení českým číslem s předvolbou +420, operátor hovor nespojí. „Podmínka se aktuálně nevztahuje na mobilní čísla, která se mohou nacházet v roamingu a volání ze zahraničí označená takovým číslem mohou být zcela legitimní,“ uvedla mluvčí úřadu Tereza Meravá.

Další opatření stanovuje pravidla pro to, jaké telefonní číslo může operátor vkládat do signalizační zprávy pro označení volajícího účastníka. Mělo by zajistit, aby toto označení vždy obsahovalo reálné telefonní číslo provázané s konkrétním účastníkem či službou. To má zamezit situacím, kdy je uvedený nesmyslný údaj.

„ČTÚ očekává, že tato regulační opatření pro pevná čísla budou vhodně doplněna samoregulačními opatřeními na straně mobilních operátorů, která by při jejich vzájemné spolupráci měla efektivně minimalizovat útoky zneužívající česká mobilní telefonní čísla,“ dodala Meravá.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka