lupa x
user

Lidé budou moci vystavovat elektronické plné moci, zákon podepsal prezident

Lidé budou moci vystavovat elektronické plné moci, zákon podepsal prezident

30.04.2024

Redakce

Lidé budou moci vystavovat plné moci nejen v papírové, ale také také v elektronické podobě, které budou v registru zastupování. Novinku přinese vládní novela zákona o základních registrech, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom dnes Hrad. Registr zastupování má lidem sloužit k elektronickému vystavování plných mocí a vytvoří pro ně i centralizovaný systém, do něhož budou mít přístup další úřady. Novinka se dotkne i jednatelů firem nebo zákonných zástupců.

Lidé budou moci vystavovat elektronické plné moci, zákon podepsal prezident

Foto: Shutterstock 

Lidé využijí systém v situaci, kdy budou někoho zastupovat nebo když udělí plnou moc někomu, kdo naopak bude zastupovat při kontaktu s úřady je, například účetní při podání daňového přiznání. Nebudou muset předkládat opakovaně plnou moc, protože úřad si ji zjistí z registru.

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) již dříve uvedl, že stát by měl registr spustit od července. Propojí se s dalšími systémy veřejné správy. V registru zastupování bude plná moc až do jejího odvolání nebo do skončení platnosti. Budou v něm také formuláře plných mocí pro různé účely. Zmocnitel navíc může plnou moc kdykoli odvolat, papírový dokument však přetrvává. V případě digitálních plných mocí by takové případy podle vicepremiéra nastávat neměly.

Letošní náklady související s registrem zastupování by měly činit nejvýše zhruba 205 milionů korun a příští rok 76 milionů korun. Pro další dva roky uvádí důvodová zpráva náklady vždy až zhruba 34 milionů korun.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka