lupa x
user

Zhruba 1,7 milionu Čechů tráví na mobilech více času, než by chtěli

Zhruba 1,7 milionu Čechů tráví na mobilech více času, než by chtěli

09.05.2024

Redakce

Přibližně 1,7 milionu Čechů, tedy zhruba 20 procent české populace, tráví na mobilu více času, než by chtěli nebo potřebovali. Mají tzv. nízký index digitálního zdraví, který udává, jak technologie dlouhodobě ovlivňují jejich život. Více jsou přitom postižené mladší ročníky. Lidé do 34 let jsou na mobilu v průměru více než šest hodin denně, což je o tři hodiny a 20 minut déle, než činí ideální doba. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research pro operátora O2 mezi 1900 respondenty.

Zhruba 1,7 milionu Čechů tráví na mobilech více času, než by chtěli

Foto: Shutterstock 

„V on-line prostoru lidé zahánějí nudu, hledají odreagování a zlepšení nálady, nic z toho ovšem často nepřichází. Po delším čase na telefonu trápí téměř 87 procent z těchto lidí pocity nervozity a stresu,“ uvedla Tereza Friedrichová z NMS Market Research.

Lidé s vysokým indexem digitálního zdraví, kterých je zhruba 55 procent, tráví na mobilu v průměru dvě hodiny denně a s touto dobou jsou spokojení. Technologie využívají efektivně a nenechávají se jimi ovládat, dodala Friedrichová.

Zájemci si mohou své digitální zdraví otestovat v aplikaci Moje O2 nebo na webu digitalnizdravi.cz. Najdou tam sadu otázek, které provedou základními oblastmi digitálního zdraví. Po vyplnění se dozví, jak jsou na tom ve srovnání s průměrem české populace i svými vrstevníky. Zároveň se mohou podívat na jednoduché tipy, jak své digitální zdraví posílit a co dělat, aby měli technologie ve své moci.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka