lupa x
user

Čínská ByteDance žaluje vládu USA kvůli zákonu, který ji nutí prodat TikTok

Čínská ByteDance žaluje vládu USA kvůli zákonu, který ji nutí prodat TikTok

10.05.2024 , Aktualizováno 09.05.2024

Redakce

Populární sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok a její čínská mateřská společnost ByteDance zažalovaly americkou vládu. Cílem je zablokovat zákon, který má firmu ByteDance přimět k prodeji sítě TikTok. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Žaloba by podle AP mohla znamenat začátek vleklého právního sporu ohledně budoucnosti sítě TikTok ve Spojených státech.

Čínská ByteDance žaluje vládu USA kvůli zákonu, který ji nutí prodat TikTok

Foto: Shutterstock 

Zákon, který již podepsal americký prezident Joe Biden, předpokládá, že pokud se prodej neuskuteční, bude síť TikTok v USA zakázána. ByteDance má na prodej sítě devět měsíců. Pokud během této doby začne o prodeji jednat, získá další tři měsíce na dokončení transakce, napsala agentura AP.

Žaloba tvrdí, že zákon porušuje americkou ústavu. Požadovaný prodej sítě je podle ní nemožný z obchodního, technologického i právního hlediska. Společnost ByteDance již dříve uvedla, že prodej sítě TikTok neplánuje. Transakce by navíc musela získat souhlas Pekingu, který se staví proti nucenému prodeji sítě TikTok, píše AP.

Žaloba podle serveru BBC upozorňuje, že podobné pokusy o zákaz sítě TikTok, včetně snah bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, v minulosti americké soudy zablokovaly. Trump se o zákaz pokoušel v roce 2020, od té doby však svůj postoj změnil. Nyní tvrdí, že zákaz nepodporuje, ale považuje za potřebné řešit bezpečnostní obavy spojené s touto sítí, napsala agentura Reuters.

Aplikaci TikTok v USA používá kolem 170 milionů lidí. Američtí zákonodárci se obávají, že Čína by síť mohla používat ke špehování a ovlivňování Američanů. TikTok nicméně popírá, že by čínským úřadům poskytoval údaje o amerických uživatelích.

Odpůrci zákona podle agentury AP upozorňují, že americká vláda nezveřejnila důkazy o tom, že by síť TikTok údaje o Američanech s čínskými úřady sdílela. Argumentují rovněž tím, že čínské úřady mohou informace o Američanech snadno získat jinými způsoby. Tvrdí také, že zákaz sítě by mohl porušit právo na svobodu projevu v USA.

Zákon kritizuje například Americká unie občanských práv (ACLU). „Mnohé z výzev k úplnému zákazu sítě TikTok jsou o získávání politických bodů a pramení z protičínských nálad,“ uvedl Patrick Toomey z ACLU. „Kroky směřující k zákazu sítě TikTok zatím nebyly podloženy zveřejněním konkrétních důkazů,“ dodal. Vyjádřil rovněž optimismus ohledně toho, že se zákon podaří zablokovat soudní cestou.

Washington (ČTL)

Hlavní stránka