lupa x
user

V ČGMU začne výstava Aleny Kupčíkové nazvaná Skryto v ženě

V ČGMU začne výstava Aleny Kupčíkové nazvaná Skryto v ženě

14.05.2024

Redakce

Výstava s názvem “Skryto v ženě” představuje průřez širokospektrální tvorbou umělkyně Aleny Kupčíkové. Autorka nachází inspiraci pro svou tvorbu v každodenním světě a také v sobě samotné, ve své ženské podstatě, zkušenosti i mateřství. Poslední dekáda tvorby Aleny Kupčíkové je radostná a naplněná. Černobílé lineární, figurální kompozice, doprovázené hřejivým, dynamickým akcentem rudého tónu, odkazují k smyslnosti a ženskosti mnohem důrazněji, nežli je tomu v autorčiných předešlých dílech. Zrcadlící se radost a hravost můžeme nalézt v autorčiných velkoformátových litografiích, obrazech, smaltovaných reliéfech, nástěnných hodinách i smaltovaných objektech. Výstavu doplňují také objekty s využitím českého křišťálu Preciosa a především věhlasné reliéfy z chloupků z ohanbí, nazývané autorkou “chlupatice.”

V ČGMU začne výstava Aleny Kupčíkové nazvaná Skryto v ženě

Nejnovějšími díly této výstavy jsou velkoformátové litografie a “chlupatice” se sportovní – golfovou a tenisovou tématikou. Sport se jako námět v tvorbě autorky objevuje zřídka, vnáší do jejích kompozic novou dynamiku a osvěžuje tak tématicky ryze ženskou výstavu. Svou tvorbou Alena Kupčíková ráda otvírá společenská tabu, jako je sexualita, erotika a ženská intimita. Námětem výstavy je oslava ženy a její přirozené ženskosti. I přes typický erotický ráz děl, a mnohdy kritizovanou přílišnou feminitu, vkládá Alena Kupčíková do svých figurálních kompozic akcent ženské jemnosti a mluví k divákovi velmi křehkou poezií.

 

 

Základní informace o výstavě:

Výstava Alena Kupčíková / Skryto v ženě

Kdy / 17. 5. – 13. 6. 2024

Komentované prohlídky / 21. května, 29. května, 4. června, 11. června 2024 od 18:00 hod

Kde / Česká Galerie Moderního Umění Betlémské nám. 1004/8, 110 00 Staré Město www.goma.cz

Otevírací hodiny / po – zavřeno so – ne 11:00 – 19:00 hodin

Vstupné / vstupné 100 Kč děti do 15 let a senioři 50 Kč

Vernisáž / 16. 5. 2024 v 18.30 hodin

 

Výrazná osobnost české výtvarné scény, malířka, sochařka a konceptualistka Alena Kupčíková, je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze (ateliér prof. A. Veselého), studium završila titulem Ph.D (ateliér prof. M. Knížáka). Během studia absolvovala také zahraniční stáže v Jihoafrické republice a Paříži. Ocenění získala jak za své umělecké, tak za své vědecké aktivity v problematice dyslexie. Portfolio Aleny Kupčíkové je širokospektrální. Od konceptuálních přesahů se plynule věnuje také klasickým disciplínám: litografii, smaltu, malbě, objektům, práci s českým křišťálem Preciosa, a také zvukovým konceptuálním instalacím a video animacím. Autorčiným nejvýraznějším výtvarným počinem je vytvoření vlastní a zcela unikátní techniky, v níž jsou výtvarným médiem lidské chloupky z ohanbí, ze kterých autorka klade na ruční papír delikátní reliéf. Za tyto reliéfy tvořené z chloupků z ohanbí – které autorka nazývá “chlupatice“ a neustále je inovuje – získala v roce 2003 prestižní mezinárodní cenu LVMH/Louis Vuitton-Moët Hennessey v Paříži. Mnohdy “chlupaticemi” dodnes pobuřuje obecenstvo na celém světě. V současnosti jsou tato výjimečná “chlupatá díla” součástí desítek soukromých sbírek v České republice i v zahraničí.

Alena Kupčíková se věnuje záslužně také problematice dyslexie. Její Multimediální Interaktivní Slabikář a Testy pro prevenci a možné odhalení počátečních problémů se čtením (dyslexie), psaním (dysgrafie) a hyperaktivitou, získaly na výstavách vynálezů a inovací v Číně, Moldavsku a České republice 3 zlaté medaile. Speciální ocenění získal tento projekt také v Srbsku. Alena Kupčíková je také zakladatelkou neziskové organizace “DYS” – Umění a věda – na podporu dyslektickým dětem. Organizuje také “Den dyslexie”, který se váže každoročně k datu 9. září a koná se v Praze.

Díla Aleny Kupčíkové jsou zastoupena ve sbírce Národní galerie v Praze, v soukromých sbírkách v České republice, Slovensku, Německu, Polsku, Holandsku, Anglii, Švýcarsku, Japonsku a USA. Je členkou výtvarné skupiny FEMLINK: (1 žena, 1 video, 1 země), založené v Paříži v roce 2006.

O galerii: www.goma.cz

Česká Galerie Moderního Umění je poměrně „mladou“ pražskou galerií, byť její základ vychází ze soukromých sbírek, které vznikaly už hluboko v druhé polovině minulého století. Galerie reprezentuje především současné české i zahraniční umění. Dlouhodobým cílem České Galerie Moderního Umění je vytvoření „živého“ kulturního místa v centru Prahy, určeného pro setkávání milovníků umění spolu se sklenicí kvalitního vína.

Hlavní stránka