lupa x
user

Cesta k oblakům, plavba na voru a tajemné podzemí. Slovenské národní parky nabízejí překvapivé zážitky

Cesta k oblakům, plavba na voru a tajemné podzemí. Slovenské národní parky nabízejí překvapivé zážitky

26.05.2024 , Aktualizováno 24.05.2024

Redakce

Každoročně si společnost 24. května připomíná Evropský den národních parků. SLOVAKIA TRAVEL, národní organizace pro podporu a propagaci cestovního ruchu, při této příležitosti přináší tipy, které čekají návštěvníky slovenských národních parků. Mohou v nich odpočívat v panenské přírodě, objevovat výjimečné přírodní úkazy a vyzkoušet si aktivity, na které se nezapomíná.

Cesta k oblakům, plavba na voru a tajemné podzemí. Slovenské národní parky nabízejí překvapivé zážitky

K nejatraktivnějším místům na Slovensku, kde si mohou návštěvníci užívat turistiku plnými doušky, patří Tatranský národní park. Je nejstarším národním parkem Slovenska a nabízí více než 600 kilometrů značených turistických chodníků. Ty vedou také k devíti horským štítům Vysokých Tater. Dalších dvanáct štítů mohou lidé zdolat pouze v doprovodu horského vůdce – a právě tento zážitek doporučuje SLOVAKIA TRAVEL těm, kteří milují dobrodružství.

Výstup na Gerlachovský štít

Gerlachovský štít je s nadmořskou výškou 2 655 metrů nad mořem nejvyšším štítem ve Vysokých Tatrách a zároveň nejvyšším na Slovensku. Podle své kondice, ale i podle ročního období, si návštěvníci v doprovodu horského vůdce vyberou trasu výstupu. Na její náročnosti závisí délka a doba túry, připravit by se ale měli na přibližně 10hodinovou aktivitu. Na cestě za úchvatnými výhledy budou zpočátku kráčet a později i lézt po skalách připoutáni lanem. Toto výjimečné dobrodružství obvykle začíná ještě před svítáním. Skupina tak s horským vůdcem vyráží za tmy a panenskou přírodou prochází v úplném tichu. Za úsilí, které turisté během výstupu vynaloží, jim budou odměnou nefalšované emoce štěstí na vrcholu Gerlachovského štítu. Před samotným výstupem na Gerlachovský štít by však zájemci měli rozhodně absolvovat vhodný trénink, například výstup na ty štíty Tatranského národního parku, které jsou přístupné i bez horského vůdce.

Plavba na voru na horské řece

Pro rodiny s dětmi, ale i pro fyzicky méně zdatné osoby, vybírá SLOVAKIA TRAVEL další unikátní zážitek spojený se slovenskými národními parky. V Pieninském národním parku se mohou plavit na typických dřevěných vorech po horské řece Dunajec. Jejich průvodcem bude zkušený vorař oblečený v národním oděvu a klobouku, který jim povypráví zajímavosti o okolní přírodě. Během plavby zažijí mnoho autentických okamžiků, například i tehdy, když se octnou v těsném kontaktu s vysokou skalní stěnou, která je opředená legendami. Jedna z nich je spojena se slovenským národním hrdinou, zbojníkem Jurajem Jánošíkem. Dřevěné vory na Dunajci mají staletou tradici, vory se v minulosti využívaly na přepravu dřeva, různého zboží i osob. Desetikilometrová plavba po řece Dunajec tak bude výjimečným zážitkem, na který se nezapomíná.

Překvapivé a tajemné podzemí

Národní park Slovenský kras se může pochlubit pozoruhodným prvenstvím – je největším krasovým územím ve střední Evropě s největším počtem podzemních prostor. Nachází se zde neuvěřitelných 1 100 jeskyní a propastí, které jsou díky svému množství a jedinečnosti zařazeny na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Národní organizace pro podporu a propagaci cestovního ruchu SLOVAKIA TRAVEL doporučuje návštěvníkům poznat několik z nich. Neměli by vynechat největší jeskyni Národního parku Slovenský kras nazvanou Domica, která je proslavená svou unikátní krasovou výzdobou. Pokud si vyberou delší trasu jeskyně, budou se v případě vhodných podmínek i plavit po podzemní říčce. Jeskyně je autentickým dokladem života a činnosti pravěkého člověka. Nálezy z ní jsou staré až 6 tisíc let a dokládají osídlení a využívání této jeskyně v mladší době kamenné. Jedinečnou zkušenost si návštěvníci odnesou i z dalších jeskyní Národního parku Slovenský kras, například z Ochtinské aragonitové jeskyně, kterou zdobí mimořádně cenná aragonitová výzdoba, jediná svého druhu ve střední Evropě.

Překvapivé zážitky čekají na návštěvníky Slovenska v celkem devíti národních parcích. Kromě výše zmíněných jsou to ještě Národní park Malá Fatra a Národní park Velká Fatra, Národní park Nízké Tatry, Národní park Slovenský ráj, Národní park Muráňská planina a Národní park Poloniny.

Zdroj: PROTEXT

Hlavní stránka