lupa x
user

Chcete rozeznat skryté zdravotní hrozby přímo u vás doma? Zkuste webovou aplikaci CheckED

Chcete rozeznat skryté zdravotní hrozby přímo u vás doma? Zkuste webovou aplikaci CheckED

27.05.2024

Redakce

Ve světě plném neviditelných zdravotních rizik představuje CheckED bezpečný přístav. Tato průkopnická webová aplikace se zaměřuje na neviditelnou hrozbu endokrinních disruptorů, které se skrývají v běžných produktech a zvyšují riziko onemocnění jako jsou obezita, neplodnost a rakovina.

Chcete rozeznat skryté zdravotní hrozby přímo u vás doma? Zkuste webovou aplikaci CheckED

Spolek Arnika se zaměřuje nejen na ochranu životního prostředí, ale také na zdravou domácnost. Proto například aktivně informuje veřejnost o škodlivých chemických látkách, běžně se vyskytujících v každodenních produktech, jako jsou čisticí prostředky, kosmetika, a spotřební zboží. Arnika pořádá kurzy „Ambasador zdravé domácnosti“, kde se lidé učí, jak identifikovat a eliminovat škodlivé látky ze svých domovů a přejít na ekologičtější alternativy. Cílem Arniky je informovaná domácnost, která se rozhoduje sama o rizicích používání spotřebního zboží a nenechává toto rozhodnutí na obchodnících, kteří jsou motivováni především ziskem, a ne zodpovědným přístupem ke zdraví konzumentů a životnímu prostředí.

Ještě jednodušším způsobem, jak se dozvědět o škodlivých látkách, které máme u sebe doma je i v češtině nově dostupná webová aplikace CheckED. Ta vznikla díky kooperaci evropských iniciativ jako je například projekt LIFEChemBee, jehož součástí je i Arnika. Cílem společného úsilí je pak vystavení lidí škodlivým chemickým látkám, především už zmíněných endokrinních disruptorů.

Jak CheckED funguje?

Nejde o nic složitého a celým procesem vás na této adrese provedou české komentáře. Nejdřív vytvoříte rychlou mapu svého domova. Následně odpovíte na otázky týkající se vašich spotřebních návyků, životního stylu a materiálů používaných ve vašem domově, včetně těch, ze kterých je postaven. Na konci získáte index vystavení škodlivým látkám, který vám ukáže, jak si stojíte a jaké změny můžete provést, abyste snížili svou expozici. Jde většinou o jednoduché až banální kroky, jejich efekt na zdraví vás i blízkých však může být skutečně velký. A především – převezmete nad svým i jejich zdraví kontrolu, ve které nepůjde o emoce a dojmy, ale o informace a řešení vytvořené s využitím vědeckých databází a pokročilých algoritmů na základě publikovaného výzkumu. Na aplikaci totiž pracoval tým odborníků, mezi které patří biotechnologové, chemici a dietologové.

Tento test můžete opakovat podle potřeby i několikrát za rok a neustále zlepšovat své skóre. Čím nižšího vystavení škodlivých látek dosáhnete, tím lepší bude vaše zdraví.

Díky CheckED se tak můžete stát nejen “ambasadorem” vlastní domácnosti, ale také domácností vašeho okruhu přátel a známých, se kterými můžete sdílet jednoduché a levné tipy, jak se doma nejen cítit dobře, ale také žít co nejzdravěji.

Text vznikl za finanční podpory EU LIFE programu (LIFE21-GIE-DE-LIFEChemBee/101074245). Vyjádřené názory a stanoviska jsou však pouze názory a stanoviska projektu Life ChemBee a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie či programu LIFE. Evropská unie ani orgány poskytující dotaci za ně nemohou nést odpovědnost.

Zdroj: Arnika

Hlavní stránka