lupa x
user

Na Univerzitě Hradec Králové se sešli odborníci na lingvistiku z různých koutů světa

Na Univerzitě Hradec Králové se sešli odborníci na lingvistiku z různých koutů světa

13.06.2024 , Aktualizováno 12.06.2024

Redakce

Umělá inteligence se v posledních letech dostává stále více do popředí. Rapidně prorůstá do stále více odvětví. A právě využívání digitálních technologií a umělé inteligence v cizojazyčném vyučování je jedním z hlavních témat COST projektu s názvem Language in the Human-Machine Era (LITHME), v rámci něhož proběhla na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) Training School 2024.

Na Univerzitě Hradec Králové se sešli odborníci na lingvistiku z různých koutů světa

V týdnu od 27. května 2024 se fakulta po dobu pěti dní zaplnila téměř šesti desítkami účastníků z různých koutů světa. Jednalo se v pořadí o čtvrtou Training School v rámci zmiňovaného projektu. Předchozí ročníky proběhly ve Španělsku, Portugalsku a v kosovské Pristině.

„Každoročně žádáme účastníky o zpětnou vazbu a letos jsme získali vůbec nejvyšší skóre, a to 8,5 bodů z 10, což odráží skvělou práci školitelů při zdokonalování jejich školicích materiálů a náš úspěch v získávání kvalitních prezentací,“ s radostí hodnotí Dave Sayers, jeden z hlavních pořadatelů školy.

Zapojení jedinci prošli náročným výběrovým řízením, přičemž z celkových 176 přihlášených bylo vybráno 44 úspěšných badatelů. „Při výběru úspěšných aplikací jsme vycházeli z toho, že zájemci musí chápat záměry a cíle LITHME, že účast na školení bude pro ně a pro jejich práci významným přínosem, a že budou efektivně sdílet to, co se naučili v rámci svých vlastních institucí i mimo ně,“ uvádí Dave Sayers a dodává: „Škole dominují mladší výzkumníci a odborníci z praxe. Je úžasné vidět, jak skutečně budují základy pro svou kariéru a pro budoucnost výzkumu a vývoje v technologii jazyka člověk-stroj.“

Hlavní koordinátorkou akce za FIM UHK a současně řešitelkou tohoto čtyřletého projektu je profesorka Blanka Klímová, která školu shrnuje následovně: „S potěšením jsem organizovala tuto Training School v rámci projektu COST LITHME, protože taková akce sdružuje profesionály, kteří by se jinak nikdy nepotkali, a přispívá k celoživotní výzkumné spolupráci i přátelství. Ráda bych také využila této příležitosti a poděkovala všem účastníkům, školitelům, svým kolegům za jejich pomoc při vytváření vstřícné, vřelé a přátelské atmosféry plné inspirativních nápadů.“

Zdroj: Univerzita Hradec Králové 

Hlavní stránka