lupa x
user

„Hned první školní den jsme museli do krytu na online výuku.“ V ukrajinských Sumách jsme pomohli vybudovat školní kryt

„Hned první školní den jsme museli do krytu na online výuku.“ V ukrajinských Sumách jsme pomohli vybudovat školní kryt

24.09.2024 , Aktualizováno 23.09.2024

Redakce

První školní den v Ukrajině opět zastínila válka vedená Ruskem. Tisíce dětí se ve svých školách připravovaly na společnou oslavu Dne znalostí. Kvůli ruským leteckým útokům se však děti musely nakonec sejít v online výuce. Na Ukrajině jsou pro osobní výuku nezbytné bezpečné a dostatečně chráněné prostory. Bohužel v mnoha ukrajinských školách stále chybí zázemí pro bezpečné studium během náletů a výuka v nich není možná, proto pomáháme školám v opravách krytů.

„Hned první školní den jsme museli do krytu na online výuku.“ V ukrajinských Sumách jsme pomohli vybudovat školní kryt

V porovnání s ostatními oblastmi Ukrajiny má Sumská oblast nejdelší hranici s Ruskem a s ní i velké nebezpečí v těsné blízkosti. Kvůli intenzivnímu ostřelování musely všechny vzdělávací instituce v Sumy přejít na online výuku. Studenti střední školy č. 5 v Shostka se po dlouhé absenci nemohli dočkat, až se vrátí do školních lavic a budou konečně se svýmy spolužáky. Kvůli hrozícím útokům byli studenti zklamáni; první školní den se musel nakonec odehrát online, a jak je běžné – byl přerušen výpadkem proudu.
„Vzhledem k současné bezpečnostní situaci v Sumské oblasti nařídila regionální vojenská správa, že děti se nyní musí učit dálkově. Doufáme ale, že brzy budeme moci pracovat alespoň ve smíšené formě,“ říká Mykola Michajenko, ředitel střední školy č. 5 v Shostka.

Stejně jako většina vzdělávacích institucí v Ukrajině nebyla ani škola č. 5 připravena na výuku ve válce. Školní kryt byl ve špatném stavu a místní komunita neměla dostatek peněz na opravy. Zaměstnanci se dozvěděli o našem projektu „Vzdělávací konsorcium na Ukrajině: Bezpečný návrat do školy“. Podali žádost a ta byla schválena a na jaře loňského roku byly zahájeny rozsáhlé práce.

„Díky prostředkům z Evropské unie a spolupráce s obcí jsme kryt zrekonstruovali. Práce zahrnovaly opravu podlahy, stěn a stropu. Položili jsme nové rozvody, instalovali moderní osvětlení a elektrické zařízení a vyměnili dveře – vnitřní i venkovní. Od základu jsme přestavěli koupelny, nainstalovali příslušné vodovodní rozvody, kanalizační stanici, ohřívač a zásobníky vody. Byl také instalován nový ventilační systém, jehož část byla pořízena na náklady obce. Bylo odvedeno obrovské množství práce, aby se děti a zaměstnanci cítili dobře,“ uvádí Yevhen Kotliar, který s námi pracuje jako stavební inženýr.

V případě potřeby se do krytu vejde všech 622 studentů a zaměstnanců. Uvnitř světlé a prostorné budovy to voní čerstvou rekonstrukcí a s ní i nadějí! Zbývá už jen postavit příčky, které rozdělují učebny, a přivézt nábytek. Mykola Michajenko doufá, že se bezpečnostní situace brzy zlepší a děti se budou moci vrátit do školy a pokračovat ve výuce v opraveném krytu i během náletů.

Mezitím návštěvníci Centra digitálního vzdělávání (DLC), které jsme otevřeli ve stejné škole, čekají na konec poplachu a sedí v krytu. „Ne všechny děti mají možnost připojit se k online výuce z domova. Proto jim poskytujeme vše, co potřebují,“ říká facilitátor Olha Neroda.
Pokračuje: „Dáváme dětem notebooky, sluchátka a myši. Pomáháme jim připojit se k výuce. Online výuka neprobíhá během poplachů. Proto se snažíme žáky zaměstnat něčím zajímavým. Tady si třeba kreslí. Můžeme se také věnovat ručním pracím nebo domácím úkolům. Jakmile se bezpečnostní situace vyjasní, budeme pro děti organizovat různé aktivity po vyučování.“

Z tváří dětí je patrné, že se jim po prázdninách stýskalo. Osmá třída Sofie je stejně jako její vrstevníci unavená z pobytu doma:

„Chtěla jsem se vrátit do Be Smart centra. Tady se člověk může učit a být v kontaktu s kamarády, hrát hry, kreslit a bavit se“.
„Děti chtějí chodit do školy. Chtějí sedět ve svých lavicích a vidět svého učitele a kamarády. Žádají, aby se mohly učit i během náletů. Dětem chybí kamarádi a socializace,“ dodává Olena Stěpanovová, matka osmiletého Mychajla.

Kryt samozřejmě není tak pohodlný jako prostorné učebny zalité denním světlem. Náš tým však dělá vše, co je v jeho silách, aby se děti cítily pohodlně a měly přístup k nepřetržitému vzdělávání. Díky finanční podpoře Evropské unie jsme jen v Sumské oblasti opravili 23 škol. Přejeme dětem brzký návrat do školních lavic a klidný a úspěšný školní rok.

Zdroj: Člověk v tísni

Hlavní stránka