lupa x
user

UK velkolepě oslavila Erasmus Days

UK velkolepě oslavila Erasmus Days

23.10.2024

Redakce

Erasmus Days jsou celoevropská iniciativa Evropské komise s cílem nadchnout pro program Erasmus+ co nejvíce zájemců z řad studentů i zaměstnanců a zároveň této příležitosti využít k propagaci své univerzity jakožto atraktivní destinace. Letošní Erasmus Days probíhaly v týdnu 14. – 19. října a Univerzita Karlova je naplnila desítkami tematických akcí, na jejichž přípravě se podíleli zástupci všech 17 fakult i Rektorátu.

UK velkolepě oslavila Erasmus Days

Z pestré škály aktivit si mohl vybrat skutečně každý! Největší počet akcí byl jako již tradičně zaměřen na přiblížení Erasmu všem potenciálním zájemcům. Filozofická fakulta za tímto účelem uspořádala v Kampusu Hybernská odpolední happening s veletrhem zkušeností absolventů Erasmus+ pobytů a koncertem skupiny ABBA.CZ, jenž tvořil zlatý hřeb večera.

„Hurá do světa!“ – tak svůj Erasmus Day nazvala Fakulta sociálních věd, která do zahraničí každoročně vysílá vůbec největší počet studentů. Kromě interaktivního semináře o zahraničních příležitostech akce zahrnovala rovněž workshop o tom, jak napsat kvalitní motivační dopis, ochutnávku mezinárodních specialit, book swap, exkurzi po Kampusu Jinonice, studentskou soutěž a výstavu fotografií z Erasmus+ pobytů. Snímky ze zahraničí se mohli v rámci Erasmus Days pochlubit i studenti Husitské teologické fakulty. Těm, kteří se na výjezd teprve chystají, fakulta připravila online seminář.

Na Zahraničním oddělení Pedagogické fakulty se konal Den otevřených dveří, v rámci kterého vznikl kromě jiného prostor pro sdílení zkušeností k realizovaným Blended intensive programům (neboli BIPům) a kurzu Erasmus in Schools, díky kterému se o cizích zemích a kulturách z první ruky dozvídají středoškolští studenti. Jako příležitost pro setkání českých a zahraničních studentů pojala svůj Erasmus Day Fakulta humanitních studií. Tento neformální networking se nesl v duchu prezentací partnerských univerzit a řady soutěží.

3. lékařská fakulta zase zorganizovala odpolední infosetkání Erasmus Night, během kterého kromě fakultních koordinátorek a absolventů Erasmu vystoupil též Pavel Knap, jeden z průkopníků tohoto programu na UK. „Zaručuji, že to bude komplexní životní zkušenost k nezaplacení,“ motivoval své nástupce absolvent Erasmu MUDr. Tomáš Sychra. O motivaci nebyla nouze ani na 2. lékařské fakultě, jež na oslavu Erasmu připravila videoklip „Jeď taky!“.

Fakulta tělesné výchovy a sportu ve svém bohatém programu spojila pohyb s klíčovými hodnotami a prioritami Erasmus+ programu. Studenti i zaměstnanci se mohli rozhýbat na akci „MindRun – pohybem k mentálnímu zdraví“, jež nabízela vhodnou kombinaci běhu či schůze s mindfullness cvičením. Udělat dobrou věc nejen pro sebe, ale i pro ostatní, mohla celá univerzitní komunita i širší veřejnost v rámci charitativního happeningu „Hřeje mě pohyb“. Na letošním již šestém ročníku této akce se podpořil projekt Cesta za snem a uběhlo/ušlo/ujelo dohromady 1470 Km.

Událost „Hřeje mě pohyb“ také zviditelnila projekt Horizon SUPPORTER, který podporuje rovnost pohlaví ve sportu. „Akce byla vhodnou příležitostí pro přiblížení všem účastníkům a účastnicím téma rovnosti pohlaví a projektu, kterého jsme součástí. Vyvolali jsme spontánní diskuze a zamyšlení nejen nad nerovností pohlaví, ale také pronikáním nerovností do různých fází života a sportu“, uvedla Veronika Nürnbergerová, kontaktní osoba univerzitní ombudsmanky na FTVS UK. Občanská angažovanost, udržitelnost, digitalizace a inkluze se na FTVS staly rovněž tématy studentské fotografické soutěže.

Na Erasmus Days zároveň připadalo závěrečné setkání projektu ESX Academy Pro, které ve spolupráci s UK uspořádala Studentská komora Rady vysokých škol. Během konference zazněla řada přednášek k problematice digitalizace, mezi nimi i příspěvek Evropské kanceláře OZV RUK „Interní systém EWP – výhody a výzvy“. Na zahraniční výjezdy se zaměřilo také jedno z pravidelných setkání UK Pointu „International středa – Mezinárodní Wednesday“, které bylo ve spolupráci se spolkem Erasmus Student Network (ESN) věnováno představování vybraných zahraničních destinací.

Díky Erasmus Days mohli zájemci také lépe poznat místo, kde studují. Právnická fakulta uspořádala hned několik komentovaných prohlídek své historické budovy, Přírodovědecká fakulta zase Erasmákům ukázala skleníky zdejší Botanické zahrady s exempláři z 19.století, Hrdličkovo muzeum člověka a cenné mapové podklady a glóby z Mapové sbírky. Zahradu léčivých rostlin, kterých zde roste až 250 druhů, zahraničním studentům představila také Farmaceutická fakulta v Hradci Králové.

Zájemci z 1. lékařské fakulty v rámci Erasmus Days zavítali do Centra medicínských simulací, kde si mohli prakticky vyzkoušet, jak tato oblast medicíny funguje. Lékařská fakulta v Hradci Králové si pro zástupce Evropské kanceláře připravila bohatý program, zahrnující prohlídku nového kampusu. S Katolickou teologickou fakultou studenti vyrazili na procházku barokní Prahou, podobně jako s Evangelickou teologickou fakultou, která zájemce provedla zajímavými místy, jež jsou spojeny s dějinami protestantismu. Potenciálu „svého“ města plně využila také Lékařská fakulta v Plzni, která zahraniční studenty pozvala na exkurzi do pivovaru.

Několik tematických aktivit připravil rovněž Rektorát. Evropská kancelář OZV RUK ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou vzala zahraniční studenty na celodenní výlet do Harrachova, kde je čekala návštěva sklárny, která patří k nejstarším manufakturám svého druhu na světě. V Praze měli zájemci možnost zúčastnit se komentované prohlídky k dějinám vzdělanosti. Pro zaměstnance byl ve spolupráci s aliancí 4EU+ připraven online seminář ke sdílení zkušeností o realizovaných BIPech na UK. Taktéž proběhl interaktivní workshop na posílení zájmu o akademickou mobilitu.

Aktivity UK Pointu se nesly v duchu nejaktuálnějších evropských i celospolečenských témat. Během besedy „Volunteering Abroad with INEX“ měli studenti příležitost dozvědět se o možnostech dobrovolnictví v zahraničí. Neformální akce „Sustainable Breakfast: Developing Self-Care as Practice of Resilience“ tematizovala důležitost péče o vlastní fyzické i psychické zdroje pro budování osobní rezilience ve spojení s udržitelným způsobem stravování. Studenti se specifickými potřebami a omezenými příležitostmi měli zase možnost dozvědět se víc o formách podpory, které jim univerzita v případě výjezdu nabízí prostřednictvím Centra Carolina.

Všem organizátorům i účastníkům letošních Erasmus Days srdečně děkujeme a těšíme se společně na další ročník!

Zdroj: Univerzita Karlova

Hlavní stránka