lupa x
user

Běloruský soud zakázal další nezávislé médium.

Běloruský soud zakázal další nezávislé médium.

16.08.2021

Redakce

Běloruský soud zakázal další nezávislé médium.

Běloruský soud dnes na žádost ministerstva vnitra kvůli údajně extremistickému obsahu zakázal informační produkci serverů Tut.by a Zerkalo.io a jejich účtů na sociálních sítích. „Máme právo toto rozhodnutí soudně napadnout. A samozřejmě, že to uděláme,“ uvedl portál Zerkalo, který působí ze zahraničí jako nástupce již dříve zablokovaného serveru Tut.by.

Šíření zpráv Tut.by a Zerkala jako „extremistických materiálů“ se bude v Bělorusku pokládat za správní přestupek. Portál nicméně míní působit jako dosud.

„Jsme přesvědčeni, že neporušujeme zákon a že výhrady ministerstva jsou neopodstatněné. Novináři Zerkalo.io dodržují zásady žurnalistiky a běloruské zákony,“ napsal portál. Upozornil své čtenáře, že pokuta či vězení hrozí jen za uschovávání, šíření či výrobu extremistických materiálů, ale čtením či prohlížením příspěvků na serveru nijak zákon neporušují.

Materiály by měly být nadále dostupné na webu i na sociálních sítích a server pracuje na tom, aby se mohl o obsah bezpečně podělit. Zákon nepočítá ani s postihem pro hrdiny článků. Redakce serveru se nachází mimo Bělorusko, a tak se úřady nemohou dostat k informacím redakce a jejím zdrojům. Redakce zaručuje anonymitu čtenářům, kteří se s ní o informace podělí.

Server Tut.by se stal známým daleko za hranicemi země v průběhu loňských masových protestů proti autoritářskému vládci země Alexandru Lukašenkovi. Navzdory mnoha zatýkáním zástupců médií nadále informoval o akcích úřadů proti opozici. Tyto informace se také dostávaly do zahraničí. Web již na jaře úřady zablokovaly, připomněla agentura DPA, která dnešní rozhodnutí soudu označila za další úder proti nezávislým médiím v Bělorusku.

Minsk 13. srpna (ČTK)

Hlavní stránka