lupa x
user

Bolsonaro vydal výnos, kterým chce omezit mazání příspěvků na sítích.

Bolsonaro vydal výnos, kterým chce omezit mazání příspěvků na sítích.

07.09.2021

Redakce

Bolsonaro vydal výnos, kterým chce omezit mazání příspěvků na sítích.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro vydal výnos, kterým chce ztížit mazání příspěvků a účtů ze strany provozovatelů sociálních sítí. Před smazáním příspěvku či účtu by provozovatelé měli uživateli řádně vysvětlit, proč chtějí k opatření přistoupit. Podle serveru BBC News ale není příliš jasné, jak bude nová norma v praxi fungovat.

Bolsonaro uvedl, že nový výnos přijal, aby ochránil svobodu slova. V uplynulých měsících sociální sítě, například Youtube či Facebook, smazaly řadu obsahů zveřejněných prezidentem či jeho příznivci. Často se jednalo o videa či jiné příspěvky, které obsahovaly neověřené informace o epidemii covidu-19. Nová pravidla se budou stahovat jen na velké sociální sítě, které mají v Brazílii alespoň deset milionů uživatel.

Politická atmosféra je v Brazílii více dní napjatá. Na dnešek, kdy se Brazílii slaví Den nezávislosti, sympatizanti prezidenta a krajněpravicové skupiny svolaly do hlavního města demonstrace před soudy, které Bolsonara vyšetřují, a parlamentem. Bolsonaro tvrdí, že ho přijde podpořit obrovský počet lidí. Odpůrci Bolsonara říkají, že prezident skrze tato shromáždění podkopává demokratické instituce v zemi. Kritici Bolsonara se dnes rovněž chystají vyjít do ulic.

Brasília 7. září (ČTK)

Hlavní stránka