lupa x
user

Od úterý bude k dispozici nový operační systém Windows 11

Od úterý bude k dispozici nový operační systém Windows 11

03.10.2021

Redakce

Od úterý bude k dispozici nový operační systém Windows 11

Šest let po uvedení Windows 10 přichází společnost Microsoft s novou variantou svého operačního systému. Verze Windows 11 má být modernější a stabilnější a pro uživatele předchozí verze zdarma. V roce 2015 přitom společnost tvrdila, že u systému Windows 10 zůstane navždy.

Od 5. října budou moci na nový systém bezplatně přejít uživatelé osobních počítačů s nainstalovaným systémem Windows 10. Má to však omezení, protože způsobilé k přechodu budou pouze počítače, které splňují dlouhý seznam požadavků, mezi které patří poměrně nový procesor a speciální bezpečnostní čip. Do prodeje se rovněž od tohoto dne dostanou osobní počítače s předinstalovaným systémem Windows 11.

Microsoft oficiálně představil nový operační systém v červnu. Nejnovější verze přináší řadu změn v designu a v ovládacích prvcích, mimo jiné nový vzhled nabídky Start, nové centrum oznámení, nový obchod Microsoft Store či nové aplikace pro doručenou poštu. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Poměrně vysoké požadavky na možnost využívat Windows 11 vyvolaly kritiku mezi uživateli. Microsoft se to snažil na svém blogu ospravedlnit tím, že systém byl navržen a vyvinut jako komplexní balíček zážitků a jsou nutné minimální systémové požadavky, které umožní přizpůsobit software a hardware tak, aby bylo možné udržet krok s očekáváním a s potřebami lidí a poskytnout nejlepší zážitky nyní i v budoucnu.

Uživatelé, kteří si nebudou moci na své počítače stáhnout nový systém, by zatím v krátkodobém horizontu neměli být znevýhodněni. Konec softwarové podpory pro Windows 10 je naplánován až na rok 2025.

Agentura DPA upozornila, že pro Microsoft a jeho partnery je plánované ukončení platnosti Windows 10 velkým obchodem. Podle odborníků je v současnosti v provozu zhruba 1,3 miliardy osobních počítačů s Windows 10. Z nich několik stovek milionů neumožní přechod na nový systém. Tyto počítače tak bude nutné dříve či později vyměnit. Microsoft dostane z každého nového počítače od výrobců z licenčních poplatků odhadem 25 USD (545 Kč).

Oznámené novinky spojené s Windows 11 byly na burze přijaty dobře. Od prvního představení systému na konci června vzrostla cena akcií Microsoftu přibližně o deset procent. Svoji roli sehrálo i to, že Windows dostaly od technologických novinářů, kteří pracovali s beta verzí, dobré známky.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. První Windows uvedl Microsoft na trh v roce 1985, za první komerčně úspěšnou verzi jsou ale pokládány až Windows 3.0 z roku 1990. V současnosti je některá z verzí Windows podle odhadů nainstalována zhruba na 90 procentech všech osobních počítačů.

Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

 

Redmond (USA) 3. října (ČTK)

Hlavní stránka