lupa x
user

Obchodníci: Dodací lhůty nových iPhonů mohou dosáhnout několika týdnů.

Obchodníci: Dodací lhůty nových iPhonů mohou dosáhnout několika týdnů.

13.10.2021

Redakce

Obchodníci: Dodací lhůty nových iPhonů mohou dosáhnout několika týdnů.

Dodací lhůty na některé konfigurace nových iPhonů 13 od firmy Apple mohou u tuzemských obchodníků dosahovat několika týdnů. Důvodem je dvojnásobná poptávka proti předchozímu modelu i nedostatek čipů. Vyplývá to z informací obchodníků. Apple v úterý oznámil, že kvůli nedostatku čipů letos vyrobí až o deset milionů iPhonů 13 méně.

„O novou řadu iPhone byl letos výrazně větší zájem než v uplynulých letech. Na iPhone 13 máme ve srovnání s iPhone 12 za první čtyři týdny od oznámení produktů o 105 procent více objednávek. Zájem je rok od roku vyšší, letos si to vysvětlujeme zejména nižší cenou nových modelů proti očekávání. Dodací lhůty jsou momentálně několikatýdenní,“ uvedl manažer produktů Apple obchodníka iWant Miroslav Winter.

Podle Wintera nedostatek čipů trápí celý trh a netýká se jen produktů Apple. Doplnil, že i u předchozích modelových řad nebyla dostupnost telefonů po zahájení prodejů okamžitá.

Největší obchod s elektronikou Alza má podle mluvčí Daniely Chovancové některé modely 13 skladem a většina konfigurací iPhone 13 a iPhone 13 mini je dostupná v řádu dnů. „V následujících týdnech již u těchto modelů předpokládáme postupnou tvorbu skladových zásob. U modelů Pro a Pro Max, u kterých zaznamenáváme vyšší poptávku, je čekací doba pro nové, nyní uzavírané objednávky zhruba měsíc. Veškeré objednávky vyřizujeme v pořadí podle data jejich uzavření. Těm, kteří by nový model chtěli dostat ještě pod vánoční stromeček, tak doporučujeme objednat co nejdříve,“ řekla ČTK.

Na svých stránkách uvádí Alza dostupnost některých levnějších konfigurací iPhonu 13 mini za 14 dní a základní iPhone 13 s pamětí 128 GB je na objednávku s tím, že dobu dodání prodejce upřesní. Datart má u většiny typů termín dodání příští týden a u Mall.cz jsou termíny dodání většiny variant 4. listopadu.

V porovnání s loňským rokem, kdy většina modelů Pro a Pro Max byla relativně dostupná až tři měsíce po jejich představení, se podle Chovancové letošní situace zatím jeví pro zákazníky příznivěji.

Nový iPhone přišel na český trh 24. září. Společnost Apple, která plánovala do konce letošního roku vyrobit 90 milionů přístrojů, tento týden uvedla, že počet zařízení bude nižší. Důvodem je, že její dodavatelé čipů, včetně firem Broadcom a Texas Instruments, se potýkají s potížemi při zajišťování dodávek.

 

Praha 13. října (ČTK)

Hlavní stránka