lupa x
user

Philipsu klesl ve čtvrtletí zisk i tržby, zhoršil letošní výhled.

Philipsu klesl ve čtvrtletí zisk i tržby, zhoršil letošní výhled.

18.10.2021

Redakce

Philipsu klesl ve čtvrtletí zisk i tržby, zhoršil letošní výhled.

Nizozemský výrobce elektroniky a zdravotnické techniky Philips zhoršil letošní hospodářský výhled. Na vině je stahování dechových přístrojů a nedostatek dílů vyvolaný problémy v dodavatelských řetězcích. Ve třetím čtvrtletí firmě klesly srovnatelné tržby meziročně o 7,6 procenta na 4,2 miliardy eur (asi 107 miliard Kč). Provozní zisk se snížil o 25 procent na 512 milionů eur, oznámil dnes Philips.

Výsledky zaostaly za očekáváním analytiků. Nedostatek elektronických součástek a dílů znamenal, že Philipsu trvalo proti očekávání déle, než dodal objednané zboží.

„Nestálost dodavatelského řetězce globálně zesílila,“ řekl generální ředitel Frans van Houten. „Očekáváme, že tyto nepříznivé dopady budou pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí,“ dodal s tím, že problém bude ve čtvrtém kvartálu horší než ve třetím. Firma proto očekává nízký jednociferný růst srovnatelných tržeb, který bude na dolním konci dříve uváděného výhledu.

Philips začínal jako výrobce žárovek. Po odprodeji velké části divize osvětlení a spotřební elektroniky se soustředí na zdravotnickou techniku. V posledních letech oznámil i řadu akvizic ve zdravotnictví. Rozšiřuje své portfolio diagnostiky a telemedicíny s cílem nabídnout komplexní služby nemocnicím, které chtějí optimalizovat náklady. Akcie Philipsu od začátku roku odepsaly téměř 16 procent.

 

 

Amsterodam 18. října (ČTK)

Hlavní stránka