lupa x
user

Bionic Learning Network - inspirace pro továrny a automatizaci.

Bionic Learning Network - inspirace pro továrny a automatizaci.

20.10.2021

Redakce

Automatizační technologie provádí každodenní úkoly v továrnách, mezi které patří uchopování, přemisťování a polohování zboží, ale i řízení procesů. Příroda tyto úkoly provádí instinktivně, jednoduše a efektivně. Co může být logičtější, než zkoumat tyto jevy a učit se z nich?

Proto společnost Festo zřídila síť Bionic Learning Network, výzkumnou síť spojující Festo se známými univerzitami, instituty, vývojovými společnostmi a soukromými vynálezci.

Uchopení vždy hrálo v Bionic Learning Network důležitou roli. Příroda často poskytuje úžasné impulsy a nové přístupy k řešení pro průmyslové aplikace. V interdisciplinární výzkumné práci sítě již byla vyvinuta řada aplikací pro bionické uchopení, ze kterých byly dva koncepty dále vyvinuty do sériových produktů.

Prvek adaptivního chapadla DHAS: inspirovaný ploutví rybího ocasu:

Adaptive gripper finger DHAS: inspired by the fishtail fin

Adaptivní prst chapadla DHAS je založen na úžasném chování ploutve rybího ocasu. Pokud tlačíte bočně na ploutev, neodkloní se, ale zakřiví kolem tlakového bodu. Vývojáři tento takzvaný FinRay Effect technicky implementovali pomocí dvou flexibilních polyuretanových pásků, které jsou navzájem spojeny můstky. Stabilní, ale pružné prsty chapadla se při uchopení snadno přizpůsobí obrysu obrobku, ať už paralelně nebo centrálně. To umožňuje jemné a spolehlivé uchopení citlivých předmětů s nepravidelným povrchem. DHAS se již používá v potravinářském průmyslu, například k třídění ovoce a zeleniny.

Uchopovač adaptivního tvaru DHEF: přizpůsobitelný jako jazyk chameleona:

Adaptive shape gripper DHEF: adaptable like a chameleon’s tongue

Adaptivní tvarový chapač DHEF je dalším vývojem FlexShapeGripper. Jeho princip fungování je založen na jazyku chameleona. Aby zvíře ulovilo kořist, nechá jazyk vystřelit jako gumičku. Těsně předtím, než špička jeho jazyka dosáhne hmyzu, se zatáhne uprostřed, zatímco okraje se nadále pohybují dopředu. To umožňuje jazyku přizpůsobit se tvaru a velikosti příslušné kořisti a pevně ji uzavřít. Ústředním prvkem chapadla je silikonový uzávěr naplněný mírným přebytečným tlakem, který je modelován na jazyku chameleona a omotává se kolem předmětu, který je uchopen, pružným a tvarově odpovídajícím způsobem. To umožňuje, aby byl objekt uzavřen a držen. Dokonce i vyzvednutí několika položek, jako jsou šrouby z misky, lze realizovat pomocí odpovídajícího ovládání s proporcionálními ventily.

Více si o společnosti Festo můžete přečíst zde.

 

Hlavní stránka