lupa x
user

Čistý zisk výrobce počítačů Lenovo stoupl o 65 procent.

Čistý zisk výrobce počítačů Lenovo stoupl o 65 procent.

04.11.2021

Redakce

Čistý zisk výrobce počítačů Lenovo stoupl o 65 procent.

Největšímu světovému výrobci osobních počítačů Lenovo Group vzrostl ve druhém fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 65 procenta na 512 milionů USD (11,3 miliardy Kč). Zisk i tržby byly rekordní díky vysokému výkonu u všech hlavních aktivit firmy. Společnost ale současně v dnešním prohlášení varovala, že problémem nadále zůstává globální nedostatek čipů.

Vysoká poptávka po počítačích podpořená prací z domova v době pandemie však pomalu slábne, a tempo růstu zisku bylo nejpomalejší za poslední tři čtvrtletí. Tržby za tři měsíce do konce září stouply o 23 procent na 17,9 miliardy USD.

Firma uvedla, že se jí daří růst rychleji než trh díky tomu, že si zajistila více dodávek součástek, než konkurence. Přiznala ale, že nedostatek čipů způsobuje zpoždění v plnění objednávek a značný nárůst nevyřízených objednávek u osobních počítačů, chytrých telefonů a serverů.

Výzkumná společnost Gartner minulý měsíc uvedla, že růst celosvětových dodávek osobních počítačů za tři měsíce do konce září zpomalil, protože zmírnění antivirových opatření přimělo spotřebitele přesunou výdaje na jiné priority. Nedostatek čipů také omezuje dodávky notebooků.

Firma Lenovo si podle Gartnera udržela titul největšího světového dodavatele osobních počítačů podle dodávek. Ve třetím čtvrtletí měla na globálním trhu podíl 23,7 procenta.

Společnost také ve čtvrtletí zvýšila své investice do výzkumu a vývoje o 60 procent. Jejím cílem je v příštích třech letech zdvojnásobit investice do výzkumu a vývoje.

Akcie společnosti však po dnešním zveřejnění výsledků hospodaření klesly. Podle analytiků to odráží obavy trhu, jak nedostatek polovodičů, který negativně zasáhl výrobu řady zboží od automobilů po domácí spotřebiče, ovlivní celosvětové dodávky osobních počítačů, napsala agentura Reuters.

 

 

Šanghaj 4. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka