lupa x
user

transky, body, vteřiny se budou hrát v maďarsku

transky, body, vteřiny se budou hrát v maďarsku

05.11.2021

Redakce

České centrum Budapešť, Institut umění – Divadelní ústav a spolek Divadlo Unlimited ve spolupráci s maďarským Divadlem Józsefa Katony pořádají jubilejní 5. ročník festivalu Csekkold („Zkoukni to“). Letošní ročník nese podtitul festival českého divadla a dramatiky. Poprvé od roku 2013 se tohoto festivalu zúčastní ostravské divadlo – konkrétně Divadlo Petra Bezruče s oceňovanou inscenací Transky, body, vteřiny, která festival v Budapešti dne 5. listopadu slavnostně zahájí.

transky, body, vteřiny se budou hrát v maďarsku

sportovní skandál, který za první republiky zahýbal celým světem

Tematicky se v tomto roce festival Csekkold zaměřuje na jinakost/odlišnost a její přijímání ve společnosti. Organizátoři si proto vybrali hrdiny (či hrdinky), kteří se dokáží postavit zažitým předsudkům a rozhodnou se, netolerantní společnosti navzdory, bojovat za plnohodnotný život. A takový byl i příběh Zdeny Koubkové, který se stal inspirací pro inscenaci Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny v ostravském Divadle Petra Bezruče. Držitelka světového rekordu v běhu na 800 metrů z roku 1934 byla po svém úspěchu oslavována jako nejlepší běžkyně světa. Uplynulo však několik měsíců a z rekordwoman Zdeny Koubkové se stal Zdeněk Koubek. Hlavní roli atletky ztvárňuje Jakub Burýšek, jenž o hlavní hrdince říká: „Byla to neuvěřitelně silná a talentovaná žena, která přes všechna trápení, přes veškerou bolest nevzdala svou touhu a cestu za štěstím. Tu úzkost a frustraci musela někde ventilovat a vybít – naštěstí si nevybrala alkohol nebo drogy, jak to někdy bývá, ale vybrala si sport.“

oceňovaná inscenace

Vedle silných témat se program letošního Csekkoldu zaměřuje na výjimečné a silné herecké výkony, jež byly po právu oceněné českou kritikou. Inscenace Transky, body, vteřiny získala Ceny divadelní kritiky 2019 v kategoriích inscenace roku a poprvé uvedená česká hra roku a Jakub Burýšek byl oceněn jako talent roku. Inscenace rovněž získala nominaci na Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší inscenaci současné hry. Jakub Burýšek získal za roli Zdeny Koubkové také Cenu Jantar 2019 v kategorii činoherní herec roku. „Zdena prožívá vztek. Odhodí židli, shodí železné skříňky, a dá se do pláče. Pak dojde ke zlomu, kdy si setře z obličeje krev a všechno vrátí do původního stavu, obleče si sportovní oblečení a jde běhat. V této scéně je asi nejvýraznější Burýškova oscilace mužské a ženské energie. Agresivitu střídá křehkost a tu zase ctižádost. Veškeré sportovní úspěchy jsou totiž v inscenaci reflektovány až po této scéně,“ uvedla v Divadelních novinách recenzentka Klára Hauserová.

festival csekkold

Jubilejní pátý ročník festivalu Csekkold proběhne ve dnech 5. a 6. listopadu 2021. Vedle divadelních představení nabídne také scénická čtení. Festival organizuje České centrum Budapešť ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem a spolkem Divadlo Unlimited. Na přehlídce české dramatiky a současného českého divadla se podílí renomované budapešťské Divadlo Józsefa Katony. Česká představení budou uvedena s maďarskými a anglickými titulky. Festival je realizován díky podpoře Ministerstva kultury České republiky, Institutu umění – Divadelní ústavu, Českého centra Budapešť, Velvyslanectví České republiky v Maďarsku, statutárního města Ostrava, Nadace život umělce a spolku Divadlo Unlimited.

maďarská premiéra inscenace se uskuteční 5. listopadu 2021 v 19.00 hodin v divadle józsefa katony

 

autor tomáš dianiška

režie tomáš dianiška

dramaturgie kateřina menclerová, david košťák

výprava lenka odvárková

hrají

jakub burýšek, julie goetzová, markéta matulová, ondřej brett, václav švarc, vojtěch johaník, marie křehlíková, lenka kučerová, filip kapusta, michal weber

Hlavní stránka