lupa x
user

Chemie je všude kolem nás (i v médiích)

Chemie je všude kolem nás (i v médiích)

14.11.2021 , Aktualizováno 15.11.2021

Redakce

Česká média píší nejen o aktuálním dění a atraktivních tématech. Stále více se z novin, rádia či televize dozvídáme i o chemii a dalších komplikovaných vědních oborech. Výrazně k tomu přispívají rozhovory s nositeli Nobelovy ceny i vědecky orientované pořady, soutěže pro mladé vědce a také nové objevy a technologie, které usnadňují lidem každodenní život. Podle nositele Nobelovy ceny Jean-Marie Lehna je nesmírně důležité popularizovat vědu, aby lidé věděli, co vše jim může přinést a jak ovlivňuje věda jejich životy. Letos vyšlo v českých médiích přímo o chemii přes jedenáct tisíc článků a reportáží.

Chemie je všude kolem nás (i v médiích)

11. listopadu 2021, Praha – „Chemie je všude kolem nás. Všichni jsme chemie a všichni jsme složeni z molekul. I většina toho, co máme na sobě, je chemie. S chemií se setkáváme v našich životech neustále,“ upozorňuje ve svých přednáškách a rozhovorech nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1987 Jean-Marie Lehn. Problém podle něj je, že chemie je skrytá a ve většině případů ji nevidíte. Pro lidi, kteří nejsou vědci, je pak těžké si představit, kde všude se chemie dotýká jejich životů a jak je ovlivňuje. O to více je podle Lehna důležité o vědě více psát a hovořit.


Supramolekulární chemie a dětská srdce
Chemie má také podle Jean-Marie Lehna navíc jednu velkou moc, a to vyrábět věci, které dříve neexistovaly. Výsledky takových výzkumů pak zasahují do našeho života v mnoha rovinách. „A nejsou to přitom jen léky či prostředky na úklid domácnosti nebo pro zahradníky, které si nejspíš lidé dokážou v souvislosti s chemií představit. Mohou to být věci každodenní potřeby jako je třeba funkční oblečení nebo oděvy z nanovláken, konstrukční díly automobilů, lopatky větrných elektráren nebo součásti akumulátorů, ale třeba i kuchyňské nádobí či technologie pro specializovanou léčbu komplikovaných nemocí či chirurgických zákroků,“ říká Ivan Souček ze Svazu chemického průmyslu ČR.

K popularizaci vědy se i zakladatel supramolekulární chemie Jean-Marie Lehn snaží sám osobně přispívat, a to dokonce přímo v České republice. Předsedá u nás Ceně Josepha Fouriera pro mladé vědce, přednáší a vystupuje v rozhovorech. V říjnu byl například hostem pořadu Hyde Park Civilizace v České televizi, kde podrobně hovořil o náročnosti svého oboru i o tom, jak i právě takovéto obory lidem dokáží pomáhat. „V 90.letech jsme pracovali na supramolekulárních polymerech. O 23 let později se mi ozval jeden malý startup, že se jim podařilo na základě našeho návrhu vyvinout derivát, bio materiál, který by se dal potenciálně použít při rekonstrukci srdcí dětí, které mají určitou deformaci srdce. A to se skutečně podařilo. Takhle byla úspěšně operována i jedna malá holčička Dominika v Moskvě a později i řada dalších dětí. To pro mne bylo velké uspokojení,“ vysvětloval vlastní motivaci k vědecké práci v pořadu Hyde Park Civilizace Jean-Marie Lehn.

A jak píšou o chemii česká média?
Jen za uplynulých deset měsíců letošního roku vyšlo v českých médiích na 11 251 článků a reportáží o chemii. Nejvíce zmínek najdeme na specializovaných internetových portálech a sociálních sítí médií, konkrétně pak v Deníku.cz či na stránkách internetového deníku idnes.cz. Z televizních stanic se chemií zabývala nejčastěji Česká televize, a to konkrétně její stanice ČT24, na které se vysílá největší množství vědeckých a odborně specializovaných pořadů redakce vědy.  Chemii se ČT na svých televizních stanicích letos věnovala v celkem 269 příspěvcích. Na druhém místě byla CNN Prima News se 143 příspěvky. Nejvíce zmínek v českých médiích o chemii nalezneme v letošním roce na jaře v dubnu a květnu. Přispěly k tomu i výukové programy typu UčíTelka aj.

 

Autor textu: Věra Tůmová, Infoprofigroup.cz

 

Grafy a statistiky – téma chemie v českých médiích

 

GRAF – ALL MEDIA: Jak v roce 2021 psala česká média o chemii  (Zdroj:  toxin)

 

GRAF – ALL MEDIA: Jaká česká média v roce 2021 nejvíce psala o chemii  (Zdroj:  toxin)

 

GRAF – TV: Jak v roce 2021  informovaly tuzemské TV stanice o chemii  (Zdroj:  toxin)

Hlavní stránka