lupa x
user

Skupina států USA vedená Texasem předložila upravenou žalobu na Google.

Skupina států USA vedená Texasem předložila upravenou žalobu na Google.

15.11.2021

Redakce

Skupina států USA vedená Texasem předložila upravenou žalobu na Google.

Skupina států USA vedená Texasem předložila upravenou žalobu na americkou internetovou společnost Google. Viní podnik, že využívá nátlakové praktiky a porušuje antimonopolní zákony, aby upevnil své dominantní postavení v oblasti digitální reklamy. Informovala o tom agentura Reuters. Aktualizovaná obvinění jsou nejnovějším krokem úřadů proti praktikám společnosti Google. Ta již čelí několika žalobám, včetně žaloby amerického ministerstva spravedlnosti, která podnik viní z praktik poškozujících hospodářskou soutěž.

Tento týden utrpěla společnost Google porážku v zásadním antimonopolním sporu s Evropskou komisí. Tribunál Evropské unie totiž ve středu zamítl odvolání firmy proti pokutě 2,42 miliardy eur (více než 60 miliard Kč), kterou komise Googlu vyměřila v roce 2017 za zneužívání dominantního postavení na trhu.

Upravená žaloba amerických států, která byla v pátek předložena soudu v New Yorku, viní z Google z používání monopolistických a nátlakových praktik s cílem dominovat trhu s internetovou reklamou a vytlačovat z něj konkurenci. Google je největším internetovým vyhledávačem na světě a jedničkou na světovém trhu s internetovou reklamou.

Tržní hodnota americké společnosti Alphabet, která je majitelem Googlu, tento týden poprvé překonala hranici dvou bilionů dolarů (zhruba 44 bilionů Kč). Alphabet se tak stal po firmách Apple a Microsoft třetí americkou veřejně obchodovanou společností, která tuto hranici pokořila.

Alphabet v poslední době těží z oživení výdajů na digitální reklamu a z růstu cloudových služeb. Firma minulý měsíc oznámila, že ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 68 procent na téměř 19 miliard dolarů. Její celkové tržby stouply o 41 procent na více než 65 miliard dolarů, což překonalo očekávání analytiků.

 

 

Washington 14. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka