lupa x
user

Češi začali předpovídat sucho pro celý svět na Windy.com

Češi začali předpovídat sucho pro celý svět na Windy.com

17.12.2021

Redakce

Češi začali předpovídat sucho pro celý svět na Windy.com

Češi začali předpovídat sucho pro celý svět. Na webu Windy.com je nyní možné najít předpověď na deset dnů dopředu, která ukazuje odchylku půdní vláhy do hloubky jednoho metru od průměru pro danou lokalitu v letech 1981 až 2020. Na tvorbě modelu, který sucho pro celý svět počítá, se podíleli tvůrci webu Intersucho.cz, který již řadu let předpovídá sucho pro Česko a Slovensko a monitoruje dopady na zemědělství a lesnictví, uvedli dnes v tiskové zprávě ředitel Windy.com Tomáš Zámečník a bioklimatolog Miroslav Trnka z Intersucha.

Windy.com je tak prvním nekomerčním globálním nástrojem, který monitoring a předpověď sucha nabízí. Navíc je přístupný nejen majitelům počítačů, ale i mobilních telefonů. Zemědělcům z chudších oblastí může být tato aplikace při plánování činností značně nápomocná. Od začátku příští vegetační sezony na jaře 2022 budou mít informace o globálním suchu i uživatelé webu Intersucho.cz.

Tvůrci využili pro předpověď data z meteorologického modelu z Evropského centra pro střednědobou předpověď, který je považovaný za nejlepší globální předpovědní model. Zatím jej tvůrci Intersucha využívali pouze pro předpověď pro střední Evropu. Při tom se museli vyrovnat s tím, že letní deště jsou v některých oblastech ještě hůře předpověditelné než ve střední Evropě. Model, který fungoval pro předpověď sucha v Česku a na Slovensku, bylo nutné upravit tak, aby fungoval i pro extrémní podmínky, jaké jsouí v afrických či asijských pouštích a v jihoamerických deštných pralesích.

„Počasí je součástí života každého z nás, proto je ve Windy naším cílem umožnit uživatelům analyzovat počasí v jednoduché a intuitivní formě spolu s interaktivní vizualizací v následujících dnech a týdnech. Věříme, že prostřednictvím naší spolupráce s Intersuchem nabídneme zásadní data, na jejichž základě uživatelé získají lepší orientaci o stavu sucha kdekoli na zemi a budou se moci připravit na jeho dopady,” uvedl Zámečník. A stejně jako se zapojují do monitoringu sucha čeští zemědělci, mohou se nyní zapojit v krátkém dotazníku i zemědělci z celého světa, díky nimž budou lokální údaje přesnější a podrobnější. Autentické krátké zprávy jsou podle tvůrců nenahraditelné.

Podle Trnky nyní Intersucho dostálo svému názvu a všichni kolegové tak mohli uplatnit svoje znalosti a zkušenosti pro tvorbu modelu, jehož předpovědi mohou využít miliony uživatelů po celém světě, kteří už s Windy.com pracují. Tento web vznikl v roce 2014 a stojí za ním majitel portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič.

Sucho má smysl sledovat proto, že se v nějaké podobě objevuje na planetě vždy a je kvůli němu omezená dostupnost vody, často i potravin.

 

 

Brno 16. prosince (ČTK)

Hlavní stránka