lupa x
user

Úřad pro kyberbezpečnost upozornil na novou vlnu podvodných telefonátů

Úřad pro kyberbezpečnost upozornil na novou vlnu podvodných telefonátů

11.02.2022

Redakce

Úřad pro kyberbezpečnost upozornil na novou vlnu podvodných telefonátů

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozornil na novou vlnu podvodných telefonátů. Volající se v nich vydávají za technickou podporu společnosti Microsoft a snaží se oběť přesvědčit, že má napadený počítač. „Sdělovat neověřeným volajícím jakékoliv informace či dokonce instalovat nástroje pro vzdálený přístup k počítači důrazně nedoporučujeme,“ uvedl dnes NÚKIB na webu. Podezřelé telefonáty by lidé měli hlásit policii, orgány spadající pod kyberzákon pak NÚKIB. Před podobným problémem úřad varoval i loni v březnu.

Podvodníci v telefonátech podle NÚKIB pod záminkou ochrany a asistencí při odstraňování hrozeb požadují instalaci programů AnyDesk a TeamViewer pro získání vzdáleného přístupu k počítači, zadávání příkazů do příkazových řádků nebo informací o počítači a dalších zaměstnancích. Plnění těchto pokynů ale vede ke kompromitaci zařízení, případně ke krádeži citlivých údajů, hesel nebo zašifrování dat vyděračským programem.

NÚKIB upozornil, že zvýšená míra těchto pokusů během února je specifická poměrně plynulou angličtinou, kterou útočník hovoří. Sdělovat neověřeným volajícím jakékoliv informace či instalovat nástroje pro vzdálený přístup k počítači NÚKIB důrazně nedoporučuje. „Tyto postupy asistence jsou naprosto neslučitelné s postupy podpory společnosti Microsoft a s jistotou lze usoudit, že jde o podvod,“ doplnil úřad.

Podezřelé telefonáty úřad doporučuje ohlásit Policii ČR a v případě orgánů a osob spadajících pod regulaci zákona o kybernetické bezpečnosti také právě NÚKIB. Takzvané vishingové telefonáty patří k metodám, jak se podvodník může dostat k citlivým údajům. Může se vydávat například i za bankéře či policisty.

 

Brno 11. února (ČTK)

Hlavní stránka