lupa x
user

Počet domén .cz loni stoupl o čtyři procenta na 1,42 milionu

Počet domén .cz loni stoupl o čtyři procenta na 1,42 milionu

14.02.2022

Redakce

Počet domén .cz loni stoupl o čtyři procenta na 1,42 milionu

Počet registrovaných domén s koncovkou .cz v loňském roce vzrostl o téměř čtyři procenta na 1,424 milionu. Průměrně si zájemci měsíčně zaregistrovali přes 17.000 domén. Uvedlo to dnes sdružení CZ.NIC, které má správu doménového registru na starosti.

Za poslední tři roky stoupl počet domén o více než sedm procent. Z 206.443 nových registrací jich bylo nejvíce v období leden až březen a následně v listopadu až prosinci, což stejně jako v předchozím roce odpovídá vlnám pandemie.

Největší skupina držitelů domén (téměř 92 procent) pochází z České republiky, přičemž nejvíce jich je z Prahy (420.208) a naopak nejméně z nejmenšího Karlovarského kraje (15.843). Podíl zahraničních držitelů domén je v současné době 8,2 procenta. Největší skupinu tvoří držitelé ze Slovenska, Německa a Spojených států amerických. Počet domén držených na Slovensku, ve Spojených státech amerických, Francii a na Bahamách vykazuje rostoucí trend, naopak pokračuje pokles domén držených v Německu.

V registru je pět domén s maximální povolenou délkou 63 znaků, medián je deset znaků. Krátká doménová jména jsou naproti tomu výrazně populárnější, například jednoznakové jmenovky, obsahující písmena abecedy nebo číslice, jsou všechny zabrané.

Více než 80 procent domén již má tzv. autoritativní DNS servery odpovídající na dotazy přes protokol IPv4 i novější IPv6. Zároveň je však výrazně nižší zastoupení IPv6 v DNS provozu, u autoritativních serverů je to jedna třetina.

 

Praha 14. února (ČTK)

Hlavní stránka