lupa x
user

Liberecká nemocnice zablokovala příchozí e-maily ze zahraničních domén

Liberecká nemocnice zablokovala příchozí e-maily ze zahraničních domén

26.02.2022

Redakce

Liberecká nemocnice zablokovala příchozí e-maily ze zahraničních domén

Krajská nemocnice Liberec na základě varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost zablokovala příchozí e-maily ze serverů mimo ČR. V důsledku aktivace těchto opatření není dočasně umožněna příchozí mailová komunikace ze serverů nemajících koncovku .cz. Nemocnice to uvedla na twitteru. Do nemocnice by tak neměly dorazit e-maily například z domény gmail.com nebo třeba yahoo.com.

„Je to preventivní krok z hlediska bezpečnosti,“ řekl na dotaz ČTK mluvčí nemocnice Václav Řičář. „Týká se to jenom těch, kteří řeší problém s nedoručením výsledků na covid. Pokud ten problém mají, ať se na nás obrátí telefonicky,“ dodal.

„Vydali jsme doporučení, které bylo v pátek distribuováno ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví všem nemocnicím,“ potvrdila na dotaz ČTK mluvčí NÚKIB Aneta Nevšímalová. Uvedla, že toto varování navazuje na obdobný dokument, který je veřejně dostupný na stránkách úřadu.

Bezpečnostní doporučení zdravotnickým zařízením směřuje ke snížení kybernetických hrozeb spojených s invazí ruských vojsk na Ukrajinu. „Jedná se o útoky typu Distributed Denial of service (dále jen „DDoS“), tedy odepření služby jejím zahlcením požadavky, a ransomwarový útok, tedy znepřístupnění dat jejich zašifrováním. V doporučení jsou popsány preventivní kroky, tedy jak se vyhnout incidentům způsobeným útoky a reaktivní kroky, tedy jak se zachovat, pokud úrok probíhá,“ informoval NÚKIB na webu.

 

Praha/Liberec (ČTK)

Hlavní stránka