lupa x
user

Sinolog: Je třeba se ptát, zda neblokovat i čínská média šířící dezinformace

Sinolog: Je třeba se ptát, zda neblokovat i čínská média šířící dezinformace

18.03.2022

Redakce

Sinolog: Je třeba se ptát, zda neblokovat i čínská média šířící dezinformace

Čína podle sinologa Ondřeje Klimeše z Orientálního ústavu Akademie věd ČR (AV) pomáhá šířit ruské dezinformace o válce na Ukrajině. Pokud Česko zablokovalo některé dezinformační servery, je podle něho proto třeba se ptát, zda podobně nepostupovat i proti čínským médiím šířícím dezinformace. Klimeš to řekl v rozhovoru, který dnes Akademie věd ČR poskytla médiím. Podle Klimeše se také Čína ztotožňuje se snahou Ruska zabránit Ukrajině v příklonu k demokratickým zemím.

Klimeš dále řekl, že zdánlivě neutrální postoj Číny je de facto podporou Ruska. Čína se podle něj ztotožňuje i se širším cílem Ruska, tedy zamezit příklonu Ukrajiny k demokratickým státům. Sinolog popsal, že oficiální čínští představitelé také řídí debatu směrem na podporu Ruska, proukrajinské články jsou cenzurovány. Zdůraznil, že Čína recykluje ruský narativ a šíří některé dezinformace o válce na Ukrajině.

„Čína pomáhá šířit ruské dezinformace o tom, že na Ukrajině se našly (…) laboratoře financované Spojenými státy americkými na zkoumání (…) virů nebo biologické laboratoře. Čili to jsou dezinformace, resp. sdělení považovaná za dezinformace, které jsou vypouštěny ruskými orgány,“ řekl Klimeš. „Můžeme se je například dočíst i v češtině na stránkách čínského rozhlasu pro zahraničí. Čili pakliže byly zakázány některé dezinformační severy a platformy v Česku, tak si myslím, že potom je smysluplná otázka se ptát po tom, zda-li by neměl podobný restriktivní postoj být zaujat i proti čínským médiím, která šíří dezinformace a manipulace, nejen na téma ukrajinské války, už dlouhodobě. A působí dlouhodobě v českém prostoru,“ sdělil sinolog.

Válka na Ukrajině je podle něho pro Čínu důležitá z několika důvodů. „Jednak určitě sleduje reakci západního společenství a sleduje to, jak se západní společenství velmi rychle semklo a podpořilo Ukrajinu proti Rusku,“ konstatoval vědec. „Pro komunistickou stranu Číny bude důležité sledovat vnitropolitickou pozici režimu Vladimira Putina, to je vlastně to úplně nejdůležitější hledisko, tedy mocenská stabilita z vnitrostátního hlediska,“ upozornil sinolog. „Čili jaký bude mít dopad válka na Ukrajině, západní sankce, růst domácí nespokojenosti například s tím vyloučením Ruska z mezinárodního společenství, domácí nespokojenost s propadem domácí životní úrovně. Tedy čistě v řeči ekonomických ukazatelů. To jsou všechno faktory, které komunistická strana Číny jistě velmi bedlivě sleduje,“ dodal badatel.

Klimeš také míní, že Čína může pomoci Rusku obcházet sankce Západu, a vytěžit toho pro sebe z ekonomického hlediska co nejvíce, ale jen do určité míry. Bude potřeba sledovat, jakým způsobem budou jednotliví čínští aktéři vyvažovat (…) politickou versus ekonomickou stránku věci,“ zdůraznil sinolog. Západní zboží, nedovážené v důsledku sankcí, by pak podle Klimeše Čína mohla nahradit Rusku jen částečně. Míní, že Rusové nechtějí nahradit západní elektroniku či luxusní oděvní značky čínským zbožím.

 

Praha 17. března (ČTK)

Hlavní stránka