lupa x
user

Rusko přesměrovalo internetový provoz v Chersonu na svou infrastrukturu

Rusko přesměrovalo internetový provoz v Chersonu na svou infrastrukturu

03.05.2022 , Aktualizováno 17.05.2022

Redakce

Rusko přesměrovalo internetový provoz v Chersonu na svou infrastrukturu

Rusko přesměrovalo internetový provoz v okupované ukrajinské Chersonské oblasti na ruskou komunikační infrastrukturu. Uvedla to nevládní organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu. Cílem kroku je zřejmě upevnit kontrolu Moskvy nad touto jihoukrajinskou oblastí, o které Rusko tvrdí, že ji má plně pod kontrolou, píše agentura Reuters.

Organizace NetBlocks, jež sídlí v Londýně, uvedla, že v sobotu v Chersonské oblasti zaznamenala téměř úplný výpadek internetu, který postihl různé ukrajinské poskytovatele. Připojení bylo obnoveno po několika hodinách, ale různé ukazovatele naznačovaly, že internetový provoz v Chersonské oblasti jde již přes Rusko.

„Připojení k síti bylo směrováno přes ruský internet namísto ukrajinské telekomunikační infrastruktury, a proto nyní pravděpodobně podléhá ruským internetovým předpisům, dohledu a cenzuře,“ napsal NetBlocks na svém webu.

Britské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že Rusko usiluje o dlouhodobou politickou a ekonomickou kontrolu nad Chersonskou oblastí. Poukázalo přitom na prohlášení proruské správy o tom, že návrat pod ukrajinskou kontrolu je ‚nemožný‘, a že v oblasti bude ukrajinská hřivna nahrazena ruským rublem.

Místopředseda vojensko-civilní správy regionu Kirill Stremousov ruské agentuře RIA Novosti ve čtvrtek řekl, že Chersonská oblast začne od 1. května jako svou měnu používat ruský rubl. Přechodné období podle něj bude trvat nanejvýš čtyři měsíce, pak zde ukrajinské hřivny přestanou platit.

Podle Kyjeva chce Rusko v Chersonu uspořádat referendum o vzniku nové odštěpenecké republiky po vzoru dvou proruských separatistických útvarů na východě země – Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

 

Kyjev (ČTK)

Hlavní stránka