lupa x
user

Česká pošta doručila od března na Ukrajinu bezplatně 20.900 balíků

Česká pošta doručila od března na Ukrajinu bezplatně 20.900 balíků

24.05.2022

Redakce

Česká pošta od 1. března doručila bezplatně na Ukrajinu 20.900 balíků. Na Ukrajinu putovaly jak balíky s pomocí od Čechů, tak zásilky od ukrajinských uprchlíků, kteří přijeli do Česka. Polovinu balíků poslali lidé v posledním měsíci. ČTK to dnes řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Česká pošta doručila od března na Ukrajinu bezplatně 20.900 balíků

Balíky lze podle Vitíka posílat bezplatně i nadále. „Pořád platí původní dvě podmínky. Je válka a ukrajinská pošta přijímá zásilky,“ uvedl. Pošta zároveň stále nedoručuje zásilky do Běloruska, do Ruska je nutné počítat s velkým zpožděním.

Poštovné nemusejí lidé platit u standardních balíků s hmotností do 30 kilogramů zasílaných na konkrétní adresu. Zákazníci mohou tímto způsobem na přepážkách pošt odeslat až pět zásilek Standardní balík na Ukrajinu, ve variantě ekonomický i prioritní. Vzhledem k tomu, že balík je doručovaný mimo Evropskou unii, je nutné vyplnit celní prohlášení. Potřebná data je možné předvyplnit na webu poslatzasilku.cz, vytisknout formulář a přijít s ním na kteroukoliv pobočku České pošty.

Zákazníci České pošty poslali v lednu, před vypuknutím válečného konfliktu, na Ukrajinu zhruba 13.000 zásilek, z toho 470 balíků. Opačným směrem putovalo asi 1600 zásilek, balíků bylo 250.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka