lupa x
user

Veletrh vědy v Praze ukáže čipy z čokolády, robotickou zoo i řadu pokusů

Veletrh vědy v Praze ukáže čipy z čokolády, robotickou zoo i řadu pokusů

26.05.2022

Redakce

Pitvu švába, výrobu molekul z bonbonů nebo detektor lži si vyzkouší návštěvníci letošního Veletrhu vědy. Děti i dospělí budou moci také absolvovat únikovou hru, prohlédnou si robotickou zoo, výrobu čipů z čokolády a některé projekty ze světové výstavy Expo 2020 v Dubaji. Třídenní popularizační akce začne 2. června na pražském výstavišti PVA Expo v Letňanech, pořádá ji Akademie věd ČR (AV).

Veletrh vědy v Praze ukáže čipy z čokolády, robotickou zoo i řadu pokusů

Akce nabídne přes 100 expozic a tematických stánků. Na některé části programu je nutná rezervace. Veletrh se koná poprvé od roku 2019, v předchozích dvou letech nebyl kvůli pandemii covid-19. Vstup je zdarma.

„Lidé budou mít příležitost prozkoumat svět hmyzu i to, jak zvířata pomáhají. Ti odvážnější se třeba zapojí do pitvy švába. Naopak humanitně zaměření návštěvníci by neměli minout slavnostní tibetský stan, kde se naučí znaky různých orientálních písem,“ uvedli dnes zástupci akademie v tiskové zprávě. „Další zájemci si třeba zkusí, jaké to je v roli staročeského badatele, či projít výukovou simulací české historie,“ dodali.

V expozici Ústavu anorganické chemie bude možné vejít do obří molekuly boranu, vyrobit si sliz a molekuly z bonbonů nebo vyrazit na únikovou hru Přísně tajný výzkum. Tým z Fyzikálního ústavu pro nejmenší návštěvníky připraví robotickou zoo na světelný pohon. Starší otestují svůj postřeh a mrštnost při hře Jedi Academy nebo spatří kosmické záření pomocí mlžné komory. Vědci z Astronomického ústavu zapojí zájemce do výzkumů a při příznivém počasí plánují pozorování Slunce. Ústav fotoniky a elektroniky představí technologie, jimiž se vědci zabývají, ale i výrobu senzorického čipu z čokolády.

V Letňanech budou i exponáty, které Akademii věd vystavila na světové výstavě Expo v Dubaji – vznášející se zlatá mince a model lodi, která může likvidovat plastový odpad z moře. „Na Expu v Dubaji se Akademie věd ČR zapojila v hlavní i v rotační expozici – tam jsme představili čtyři modely, jak získávat a využívat energii chytře,“ dodala předsedkyně AV Eva Zažímalová s tím, že všechny si prohlédnou i návštěvníci veletrhu.

„Připomeneme lidem tři Newtonovy pohybové zákony a popíšeme, jak fungují ve světě kolem nás. Jde o zákon setrvačnosti, síly nebo akce a reakce. Návštěvníci se tak stanou součástí vědeckého představení a pomocí mobilní aplikace Kahoot budou tipovat, jak pokusy dopadnou,“ nastínila pak další program Hana Laudátová z brněnského science centra VIDA!, které se také zúčastní. Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci také plánuje mix pokusů – třeba cukrovou duhu, sopku z droždí nebo „řezání a zapalování rukou“. V programu ČVUT lidé mohou podstoupit detektor lži a nechat umělou inteligenci zkoumat své emoce.

Součástí akce budou i přednášky a diskuse s vědci a vědkyněmi – třeba o radiaci či cílené genové úpravě plodin. Veletrh vědy se poprvé konal v roce 2015. Na největší akci svého druhu v ČR spolupracuje Akademie věd s vysokými školami, knihovnami a dalšími organizacemi.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka