lupa x
user

Eset: Hrozby pro Android se v dubnu nejčastěji šířily přes hry

Eset: Hrozby pro Android se v dubnu nejčastěji šířily přes hry

29.05.2022

Redakce

Eset: Hrozby pro Android se v dubnu nejčastěji šířily přes hry

Nejčastější hrozbou pro zařízení s platformou Android v Česku byl s podílem 40 procent v dubnu trojský kůň Andreed, který zobrazuje nevyžádanou agresivní reklamu. Naproti tomu druhý bankovní škodlivý program Cerberus byl ruhý měsíc v řadě detekován pouze v desetině všech případů. Uvedla to antivirová firma Eset.

Útočníci v dubnu šířili malware především přes falešné verze známých her, jako je Buddy Toss, hororová hra Ultime Custom Night či hra od českých vývojářů Chuchel. Bezpečnostní specialisté ale zaznamenali také případy, kdy útočníci zneužili k šíření virů mobilní aplikace k vozidlům Kia nebo Hyundai.

„Škodlivý kód Andreed jsme detekovali v případě velké škály nelegitimních aplikací z jednoho neoficiálního obchodu třetí strany. Reklamy v těchto aplikacích jsou agresivní a prakticky se jich nedá zbavit. K šíření škodlivého kódu byly v dubnu ve velkém využívány různé hry. Čeští uživatelé stahovali trojského koně Andreed nejčastěji spolu s verzí hry Buddy Toss nebo Chuchel,“ uvedl vedoucí aalytického týmu Esetu Martin Jirkal.

Ačkoli adware, neboli reklamní škodlivý kód, nepředstavuje ve srovnání s bankovním malwarem tak závažné riziko, uživatelé by ani tento škodlivý kód neměli podceňovat. Adware může v konečném důsledku sbírat citlivé informace o uživateli a jeho chování na internetu, nebo ho přesměrovat na webové stránky se škodlivým obsahem, kde může do zařízení stáhnout daleko škodlivější malware.

Druhý Cerberus se rovněž šířil prostřednictvím her, ale také přes nelegitimní verze aplikací k vozidlům Kia nebo Hyundai. Třetím nejčastěji detekovaným škodlivým kódem byl tentokrát program Agent.JDU. Vydával se nejčastěji za aplikace k editování videí nebo zvukových stop.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka