lupa x
user

Do rozpočtu vědy a výzkumu přibude příští rok 250 mil. Kč

Do rozpočtu vědy a výzkumu přibude příští rok 250 mil. Kč

02.06.2022 , Aktualizováno 01.06.2022

Redakce

Do rozpočtu vědy a výzkumu přibude příští rok 250 mil. Kč

Na vědu a výzkum bude v roce 2023 určeno 39,32 miliardy korun, meziročně o 250 milionů korun více. Návrh rozpočtu, který předložila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09), dnes schválila vláda, řekl po zasedání premiér Petr Fiala (ODS). Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), kterou Langšádlová vede, návrh rozpočtu odsouhlasila v dubnu.

Langšádlová už dříve uvedla, že návrh respektuje turbulentní situaci a zvýšené nároky na rozpočet v souvislosti s dopady ruské agrese na Ukrajině. Proto požadavky na financování výzkumu pro rok 2023 vycházejí ze střednědobého výhledu, který v minulosti schválila vláda. Podle Langšádlové tento návrh poslouží jako podklad pro další jednání o možném růstu peněz na vědu.

Fiala po zasedání řekl, že kabinet návrh akceptoval. „Počítáme s částkami, jak byly v návrhu uvedeny,“ řekl. Součástí návrhu byl i střednědobý výhled na další roky. Pro rok 2024 RVVI navrhovala rozpočet na vědu 43,44 miliardy korun, v roce 2025 by pak měl být 45,22 miliardy korun. „K tomu je třeba poctivě dodat, že střednědobý výhled bude nutné aktualizovat podle celkové situace státního rozpočtu,“ podotkl Fiala.

Rada pro výzkum vedle zpracování návrhů rozpočtu na vědu spolupracuje také například na přípravě Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací či metodiky hodnocení výzkumných organizací a výsledků ukončených programů (Metodika 2017+). Rada mimo jiné navrhuje vládě členy předsednictva a předsedy Technologické agentury ČR a Grantové agentury ČR.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka