lupa x
user

Praha chce investovat čtvrt miliardy korun do rekonstrukce planetária

Praha chce investovat čtvrt miliardy korun do rekonstrukce planetária

07.06.2022

Redakce

Pražský magistrát plánuje investovat 250 milionů korun do rekonstrukce planetária. Radní Hana Třeštíková a Pavel Vyhnánek (oba Praha Sobě) řekli, že má vzniknout nový projekční systém, který pražské planetárium zařadí mezi nejmodernější na světě.

Praha chce investovat čtvrt miliardy korun do rekonstrukce planetária

„Částka opravdu není malá, nicméně jsme zvažovali všechny varianty řešení a tato varianta z nich vyšla jako nejvýhodnější,“ řekl k projektu Vyhnánek. Dodal, že rekonstrukci dostalo na starost samotné planetárium, které je příspěvkovou organizací hlavního města.

„Investice musí ještě projít schválením zastupitelstva hlavního města,“ řekla Třeštíková. Rekonstrukce by se v případě schválení uskutečnila pravděpodobně příští rok poté, co by město vybralo ve veřejné soutěži firmu.

Kopule planetária, na kterou se promítá, by po modernizaci byla osazena LED projekční technologií. „Aktuálně mají srovnatelný systém pouze dvě planetária – v Ósace a Dubaji,“ řekl Vyhnánek. Dodal, že pražské planetárium má navíc větší kopuli než obě zmíněná. Současná technologie, která v planetáriu funguje od roku 2009, je podle něj již ve špatném stavu. Nový systém má mít životnost 25 let.

Pražské planetárium ve Stromovce je příspěvkovou organizací hlavního města, otevřeno bylo v roce 1960 a patří mezi 50 největších v Evropě. Nabízí program pro veřejnost a školy a pro zájemce o astronomii i řadu zájmových kurzů a kroužků. Spadá pod něj Štefánikova hvězdárna na Petříně, která byla zprovozněna v roce 1928, a také hvězdárna v Ďáblicích z 50. let minulého století.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka