lupa x
user

Ochránci soukromí vyzvali klienty firmy Shoptet k prověření úniku dat

Ochránci soukromí vyzvali klienty firmy Shoptet k prověření úniku dat

10.06.2022 , Aktualizováno 09.06.2022

Redakce

Ochránci soukromí vyzvali klienty firmy Shoptet k prověření úniku dat

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vyzval klienty společnosti Shoptet, která zprostředkovává vytvoření a provozování e-shopů, aby prověřili případný únik osobních údajů svých zákazníků. Týká se to zejména těch online prodejců, kteří měli nebo mají od uvedené společnosti nainstalovány doplňky s názvy Souhrnný přehled nebo Pokročilé statistiky. ČTK to dnes oznámil mluvčí ÚOOÚ Milan Řepka.

Úřad k výzvě přistoupil na základě ohlášení o porušení zabezpečení osobních údajů. Mohlo dojít k porušení ochrany osobních údajů mnoha tisíc osob, uvedl mluvčí.

Správci osobních údajů musejí ohlásit ÚOOÚ podle unijního nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) porušení ochrany osobních údajů do 72 hodin od jeho zjištění. Ohlášení musí obsahovat popis povahy daného případu porušení zabezpečení osobních údajů včetně přibližného počtu dotčených osob a záznamů. Ohlášení musí obsahovat také popis pravděpodobných důsledků porušení zabezpečení osobních údajů

Jestliže by porušení zabezpečení osobních údajů mělo za následek vysoké riziko pro práva a svobody fyzických osob, například prozrazení informací o zdravotním stavu zákazníka či zneužití jeho identity, musí správce oznámit toto porušení také postiženým osobám. Podrobnější informace o postupu pro ohlášení včetně formuláře jsou k dispozici na webu ÚOOÚ.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka