lupa x
user

Archeologové v Nizozemsku našli 2000 let starý římský chrámový komplex

Archeologové v Nizozemsku našli 2000 let starý římský chrámový komplex

21.06.2022

Redakce

DCIM102MEDIADJI_0592.JPG

DCIM102MEDIADJI_0592.JPG

Archeologové našli na východě Nizozemska téměř kompletně zachovalý římský chrámový komplex. U hranic s Německem objevili zbytky soch bohů a bohyní, oltáře, votivní kameny nebo malované omítky. O objevu, mimořádném nejen pro Nizozemsko, ale i v mezinárodním měřítku, informovalo nizozemské ministerstvo kultury.

Ve vesnici Herwen-Hemeling našli amatérští archeologové koncem roku 2021 první předměty a upozornili úřady. Při dalším zkoumání pak odborníci objevili místo poblíž návrší na soutoku Rýna s menší říčkou. V římských dobách zde stály nejméně dva chrámy a podle archeologů zde římští vojáci od 1. do 4. století uctívali své bohy.

Pozoruhodný je nález pestře malovaných stěn, chrámů se střešními taškami nebo desítek malých oltářů, kterými vojáci děkovali Herkulovi, Jupiterovi nebo Merkurovi za vyplnění přání. Zvláštní funkci mohla mít i velká kamenná studna, v níž bylo schodiště, které vedlo až do vody.

Svatyně využívali zejména vojáci. Svědčí o tom četné nálezy střešních tašek a kachlů s vyraženými značkami; kamnářství bylo tehdy doménou vojáků. Na nalezišti byly rovněž kusy postrojů na koně, hroty kopí a další armádní výzbroj.

V Nizozemsku se již dříve našlo několik římských svatyní. K prvním větším objevům došlo v roce 1985 náhodou během těžby jílu. Nově objevený komplex kdysi stával až na samé severní hranici Římské říše, označované jako Limes. Nalezené artefakty vystaví od soboty muzeum Het Valkhof v Nijmegenu.

Amsterodam (ČTK)

Hlavní stránka