lupa x
user

Nejen Křehká krása je důkazem, že se v Jablonci byznysu daří

Nejen Křehká krása je důkazem, že se v Jablonci byznysu daří

11.08.2022

Redakce

V Jablonci nad Nisou se konal již 11. ročník výstavy skla a bižuterie Křehká krása. Své výrobky na ní představily a prodávaly čtyři desítky výrobců šperků, skla, ale také vánočních ozdob. Severočeské město však nabízí víc než tradiční výrobu bižuterie a snaží se podporovat i moderní průmyslová odvětví a služby.

Nejen Křehká krása je důkazem, že se v Jablonci byznysu daří

Generálním partnerem a sponzorem výstavy se poprvé stalo samotné město Jablonec. „Křehká krása je jednou z nejvýznamnějších akcí nejen v rámci regionu, ale celé České republiky, a je rozhodně jednou z nejvýznamnějších událostí podporujících turistický ruch v Jablonci nad Nisou,“ uvedl pro ČTK náměstek primátora David Mánek.

Podle organizátorů se letošní návštěvnost opět vrací na úroveň před pandemií. Očekávání byla veliká a finální čísla potěšila návštěvnost vyšplhala k devíti tisícům. „Covidová doba bižuterii těžce poznamenala, na začátku roku jsme byli zhruba na polovině obratu let 2018 nebo 2019, v posledních měsících jsou tady ale náznaky oživení. Jednak se hodně oživil zahraniční obchod a v poslední době vidíme i nárůst v oblasti obsluhy turistů,“ řekl při zahájení Pavel Kopáček, předseda představenstva Svazu výrobců skla a bižuterie, který je hlavním organizátorem akce.

Výroba bižuterie a skla má v Jablonci dlouholetou tradici a zaměstnává v regionu přes deset tisíc lidí. Místní muzeum láká návštěvníky z celého světa i na 300 let staré exponáty. Jablonec se také pravidelně umisťuje na předních místech v žebříčku srovnávacího výzkumu Město pro byznys, který hodnotí potenciál měst a obcí v Česku. Kromě sklářských podniků však ve městě sídlí i řada dalších významných firem, například Česká mincovna nebo Jablotron.

Made in Jablonec

Česká mincovna je jediným výrobcem oběžných mincí pro Českou národní banku. V minulosti razila oběživo i pro zahraniční centrální banky, například pro Moldávii, Arménii, Venezuelu nebo Spojené arabské emiráty. Kromě toho nabízí také ražbu pamětních nebo investičních mincí pro širokou veřejnost. Mincovna je s Jabloncem úzce spjata. Spolupracuje totiž s místní uměleckoprůmyslovou školou, která nabízí studijní obor ražená medaile a mince. Řada odborníků působících v mincovně je jejími absolventy.

Stejně tak úspěšný je i Jablotron. Tato ryze česká společnost vznikla v roce 1990 a vedle vývoje a prodeje elektronických zabezpečovacích zařízení poskytuje i bezpečnostní služby. Za dobu svého působení se stala jednou z nejúspěšnějších tuzemských firem. Pod hlavičkou společnosti byla v roce 2019 založena i Nadace Jablotron, která podporuje regionální rozvoj města.

„Jablonec bývá tradičně spojován s výrobou šperků a skla. Na tuto tradici jsme samozřejmě v Jablonci velmi pyšní, ale pro město je důležitý i turistický ruch nebo rozvoj moderních technologií,“ uvedl náměstek Mánek. „Rád bych se soustředil na rozvoj lokální ekonomiky a podpořil místní podniky a živnostníky, kteří teď utrpěli velké ztráty. Pokud jim město pomůže v růstu a prosperitě, bude to mít pozitivní dopad na celý Jablonec,“ uzavírá.

 

Klára Sýkorová, Monika Křivánková

Hlavní stránka